الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

google algorithm update - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

معرفی الگوریتم گوگل Google Algorithm

الگوریتم در موتورهای جستجو، همان مجموعه ای از دستورالعمل های پشت سر هم و منطقی در ریاضی است. برنامه نویسان برای محاسبه، پردازش داده ها و استدلال کردن از الگوریتم استفاده می کنند. رتبه ی سایت شما در موتورهای جستجو به الگوریتمی بستگی دارد که مشخص می کند هنگام انجام یک جستجو توسط کاربر، کدام سایت با رتبه ی بالاتری برایش نمایش داده شود.

برای اینکه سایت شما در رتبه بهتری در موتورهای جستجو قرار گیرد، باید بدانید آنها از چه الگوریتمی پیروی می کنند و کدام فاکتورها بر نتایج این الگوریتم ها تأثیرگذار است. برای مثال تعداد لینک های داده شده به یک صفحه و یا بهینه سازی داخلی سایت شما در کسب نتیجه ی بهتر موثر است.

به همین صورت اگر موتورهای جستجو هم هیچ قانونی نداشته باشد، همه جا پر میشود از سایت های اسپم و بی کیفیتی که تنها به دنبال منافع شخصی هستند و حاضرند هر کاری بکنند تا کاربر را به سایت خود بکشانند!

الگوریتم های گوگل هر یک دارای مقاصد مختلفی هستند ولی در مجموع هدف همگی آنها بصورت کلی انتخاب بهترین وب سایت ها جهت نمایش در صفحه نتایج جستجو برای کاربران است.

در یک تعریف عمومی به مجموعه ای از دستور العمل ها و فرمول هایی که با زبان رسا و دقیق به همراه جزئیات لازم و به صورت مرحله به مرحله به گونه اجرا شده باشند که هدف خاصی را دنبال کنند و شروع و پایان آنها نیز مشخص باشد، الگوریتم گفته می شود.

1 آگوست 2018: بروزرسانی هسته گوگل

Danny Sullivan - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

گوگل از طریق توییتر برای سومین بار در سال 2018 اعلام کرد که تغییرات گسترده ای را در هسته گوگل اعمال کرده است. در ادامه نیز آقای دنی سالیوان پیشنهاد کرد که کاربران به اطلاعیه بروزرسانی 9 مارس 2018 مراجعه کنند.

بروزرسانی هسته دقیقا چیست؟

در ابتدا بهتر است که این قضیه را برای شما روشن کنیم. گوگل روزانه صدها تغییر در الگوریتم خود می دهد و حداقل یکی از آنها بزرگ است. بسیاری از الگوریتم هایی که آن ها را با نامشان میشناسیم (مانند پنگوئن، پاندا، کبوتر، فرد و غیره) برای مشخص کردن نوع تغییر اجرا شده در الگوریتم گوگل به کار می روند.

در مورد الگوریتم پنگوئن مسئله تحت پوشش، اسپم کردن در لینک سازی بود. همچنین الگوریتم کبوتر با سئو محلی در ارتباط بود. همه آنها دارای هدفی مشخص بودند.

در این موارد گوگل اغلب توضیحاتی در این باره به ما ارائه می داد و ما می توانستیم با استفاده از اطلاعات کسب شده به بررسی مجدد سایت خود پرداخته و در مورد موضوع مورد بحث، تجدید نظر کنیم.

اما بروزرسانی هسته چیز دیگریست. تا آنجا که متوجه شده ایم، یک بروز رسانی در هسته شامل تغییر در خود الگوریتم اصلی است. منظور همان الگوریتمیست که بین 200 تا 500 فاکتور بر روی آن موثرند.

چیزی که به نظر می رسد اینست که در این نوع بروز رسانی ها، گوگل دست به تغییر در اهمیت، ترتیب یا وزن این فاکتورها می زند. به همین دلیل آنها در این موارد قادر به توضیحات دقیقی درباره کاهش یا افزایش تاثیر یکی از پارامترها نیستند.

تصور کنید که گوگل دست به تغییر میزان تاثیر 42 پارامتراز 200 پارامتر فرضی خود بزند. مطمئنا رتبه ها دچار تغییر خواهد شد، اما نمی توان عامل تغییر رتبه را به یک پارامتر نسبت داد. مجموع تغییرات در این 42 پارامتر موجب تغییر در رتبه سایت ها شده اند.

مطمئنا موضوع به همین سادگی نیست، اما چنین ترسیمی می تواند روش خوبی برای تصور کردن بروزرسانی هسته الگوریتم گوگل باشد.

در اینجا مثال فرضی پیچیده تری را بیان می کنیم، مثالی که گوگل هیچگاه برایمان نخواهد زد:

“در این بروزرسانی میزان تاثیر کلمات کلیدی در H1، 2% افزایش پیدا کرده، تاثیر HTTPS 18% بیشتر شده و ارزش وجود کلمات کلیدی در عنوان صفحه 9% کاهش پیدا کرده است.”

برای بسیاری از افرادی که به صورت آماتوری در سئو فعالیت می کنند، چنین بیانیه هایی قابل درک نیست. به صورت ابتدایی می توان گفت که گوگل میزان اهمیت عوامل موثر در یک صفحه را تغییر داده است. مثلا ارزش پیج رنک را کم کرده یا درصد اهمیت فاکتورهای دیگری را دستخوش تغییر کرده است. چنین مسائلی هیچگاه توسط گوگل فاش نمی شود.

این ساده ترین توضیح برای این گونه بروز رسانی هاست. به شکل پیچیده تر می توان گفت که گوگل دست به آزمایش هایی با استفاده از مدل یادگیری ماشینی خود زده است و متوجه شده که نتایج جدید بازخورد بهتری نسبت به نتایج قبلی داشته است. مهندسین نمی توانند در چنین شرایطی بفهمند که تاثیر چه ارزش هایی کم یا بیشتر شده است، چرا که نوع یادگیری ماشینی بدین گونه است.

ما می دانیم که گوگل از سیستم های ارزیابی نتایج جستجو بهره می برد. نتیجه این ارزیابی هاست که مشخص می کند کدام الگوریتم بر دیگری ارجحیت دارد. دقت داشته باشید که این سیستم به اولویت بندی سایت ها نمی پردازد.

Google core - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

16 آوریل 2018: بروزرسانی هسته گوگل

گوگل از طریق تویتتر اعلام نمود که بروزرسانی دیگری را در هسته الگوریتم خود پیاده سازی کرده است و اشاره کرد این بروزرسانی مشابه با بروزرسانی 9 مارس 2018 بوده و بر روی ارتباط محتوا تاکید دارد.

9 مارس 2018: بروزرسانی هسته گوگل

گوگل در 12 مارس 2018 و از طریق توییتر اعلام نمود که بروزرسانی گسترده ای را در هفته گذشته اجرا کرده است. گوگل توضیح زیادی در این باره نداد و صرفا اعلام نمود که این بروزرسانی با هدف امتیاز دادن به صفحاتی که قبلا دست کم گرفته می شدند، راه اندازی شده است. گوگل همچنین توصیه کرد که وبمسترها به تولید محتوای عالی ادامه دهند.

Google Maccabees Update - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

12 دسامبر 2017: بروزرسانی مکابی (Maccabees)

برخی از افراد فعال در حوزه جستجو اعلام کردند که وب سایت هایشان در تاریخ بین 12 و 14 دسامبر دچار کاهش رتبه در گوگل شده است. گوگل اعلام کرد که در این تاریخ ها چندین بروزرسانی کوچک را پیاده سازی کرده است.

8 سپتامبر 2017: بروزرسانی Fall Flux

بعضی از وبلاگ نویسان و ابزارهای سئو اشارتی داشتند که در این تاریخ، گوگل دست به یک بروزرسانی زده است. آقای Glenn Gabe رییس وب سایت G-Squared Interactive نیز چندین تغییر در گوگل را شناسایی کرد که از تاریخ 8 سپتامبر بر روی ترافیک و رتبه سایت در در نتایج جستجو تاثیر گذار بوده اند.

19 آگوست 2017: بروزرسانی کیفی

وبمسترها و ابزارهای رتبه بندی سئو نوساناتی را در تاریخ 19 الی 20 آگوست مشاهده نمودند. این مشاهدات نشان از بروزرسانی منفی گوگل داشته است. در بین این گونه صفحات، صفحاتی که دارای تبلیغات زیادی بوده یا محتوای ضعیفی ارائه می نمودند، تحت تاثیر شدید این بروزرسانی قرار گرفتند. حدس و گمان هایی وجود دارد که نشان می دهد گوگل در تاریخ 14 آگوست به تست این بروزرسانی پرداخته است. چون سایت های کمی که در این تاریخ تحت تاثیر قرار گرفتند، مجددا در 19 آگوست دچار افت رتبه شدند.

9 جولای 2017: بروزرسانی کیفی

ابزارهای سئو و رتبه بندی در تاریخ 9 جولای نوساناتی را در نتایج جستجو مشاهده کردند که احتمالا نشان از بروزرسانی کیفی گوگل داشته است.

25 ژوئن 2017: بروزرسانی 25 ژوئن

بسیاری از ابزارهای سئو بروزرسانی قابل توجه و تایید نشده ای را در این تاریخ شناسایی کردند. نتایج یک آنالیز نشان می دهد که این آپدیت، بیشترین نوسان رتبه را برای وبسایت های واقع در جایگاه ششم الی دهم داشته است. با اینکه وب سایت های تخصصی بسیاری تحت تاثیر قرار گرفتند، اما وب سایت فعال در حوزه نوشیدنی، بیشترین تاثیر پذیری را تجربه کردند.

17 می 2017: بروزرسانی کیفی

بسیاری از ابزارهای سئو نوساناتی را در نتایج جستجو از تاریخ 17 می تا پایان همان هفته گزارش نمودند. اثرگذاری این بروزرسانی محدود بود و اغلب وب سایت هایی که تحت تاثیر قرار گرفتند، اغلب داری تبلیغات فراوان، تجربه کاربری ضعیف و محتوای بی کیفیتی بودند.

Google Fred - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

8 مارچ 2017: الگوریتم فرد

آقای گری الیس به صورت یک شوخی این الگوریتم را فرد (Fred) نماید و همین نام نیز بر روی آن ماند. اما این الگوریتم برای وب سایت هایی که تحت تاثیر قرار گرفتند به هیچ وجه مانند یک شوخی نبود. این الگوریتم بزرگ، وب سایت های با محتوای ضعیف را هدف گرفت. آقای گری الیس در 24 مارس به صورت رسمی این آپدیت را تایید کرد. اما گوگل از بیان جزییات خودداری نمود و پاسخ تمام سوالات را به راهنمای وبمستر گوگل ارجاع داد.

با آخرین بروز رسانی الگوریتم گوگل فرد Fred دیگر نمی توان به آسانی تشخیص داد که هدف اصلی این الگوریتم کدامیک از بخش های سئو سایت سایت است. بخش هایی از سئو که توسط این الگوریتم مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از لینکها، تبلیغات، تعداد تبلیغات، نحوه درج تبلیغات در وبلاگ های خصوصی و… اما به جرات میتوان گفت که تشخیص میزان اهمیت هر کدام از این بخش ها در الگوریتم گوگل فرد Fred بسیار دشوار و حتی ناممکن است.

افرادی که سایت آنها تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد  Fred بوده است. اغلب این الگوریتم را به عنوان الگوریتمی که به حجم تبلیغات و لینک های خارجی حساس است میشناسند. اما در حقیقت الگوریتم گوگل فرد از الگوریتم های نسل جدید گوگل برای تشخیص کیفیت محتوای سایت و صفحات است. اگر سایتی به مخاطب واقعی اهمیت ندهد و صرفا محتوا را بر اساس اصول سئو گوگل ایجاد کند تا بتواند با رتبه بالا در گوگل تبلیغات بیشتری دریافت کند. این رفتار توسط الگوریتم گوگل فرد Fred شناسایی خواهد شد.

علائم الگوریتم گوگل فرد Fred

وقتی که سایت هایی که توسط الگوریتم گوگل فرد Fred صدمه دیده اند بررسی می کنیم. در برخی از این سایت ها علائمی از استفاده از لینک های تبلیغاتی و خرید بکلینک را مشاهده می کنیم و در برخی دیگر سایر نشانه های یک سایت بی کیفیت مانند بمباران کردن مخاطب با حجم بالای تبلیغات را مشاهده می کنیم.

وقتی که الگوریتم گوگل فرد را با سایر الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم گوگل پاندا، الگوریتم گوگل پنگوئن و… مقایسه میکنیم. میتوانیم بخش های مشترکی را بیابیم. اما الگوریتم گوگل فرد Fred را نمیتوان یک نسخه جدید از هیچ کدام از این الگوریتم ها نامید. چرا که این الگوریتم بصورت 100 درصد با هیچ کدام از الگوریتم های قبلی گوگل همخوانی ندارد.  اگر به مجموع سایت هایی که توسط الگوریتم گوگل فرد Fred تحت تاثیر بوده اند نگاهی بیاندازیم، ارتباط واضحی بین این سایت ها پیدا نخواهیم کرد.

الگوریتم گوگل فرد را با دید باز بررسی کنیم

به نظر میرسد که سئو کاران باید با دید باز به سایت هایی که توسط الگوریتم گوگل فرد Fred مورد تنبیه قرار گرفته اند نگاه کنند. به این ترتیب یک نقطه مشترک بین همه آنها خواهند دید. سایت هایی که توسط گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار میگیرند با هدف کسب درآمد از رتبه گوگل ایجاد شده اند. آنها محتوایی ایجاد می کنند که صرفاً از نظر گوگل کاملا بهینه شده است. به زبان ساده تر میتوان گفت محتوای این سایت ها تنها برای گوگل و صاحبان سایت مفید است و نه برای مخاطبانی که این سایت ها را در صفحه نتایج جستجو مشاهده می کنند و به آنها مراجعه می نمایند.

وجود الگوریتم هایی که محتوا سایت ها را هدف بررسی های خود قرار دهند چیز تازه ای نیست. الگوریتم گوگل پاندا نیز بر محتوای سایت ها تمرکز داشت. اما الگوریتم گوگل فرد Fred صرفا بر روی محتوای بی کیفیت تمرکز ندارد. در سایت هایی که تحت تاثیر این الگوریتم بوده اند. شاهد آن هستیم که سایت های زیادی بخاطر فروش لینک و بهینه سازی هایی که فقط با هدف رتبه بالاتر در گوگل بوده است. مورد مواخذه این الگوریتم قرار گرفته اند.

اگر راهنمایی های گوگل برای تولید محتوای با کیفیت را مد نظر قرار دهیم (تولید محتوای جذاب و کاربردی برای مخاطب نهایی ) سایت هایی که کمترین امتیاز را برای تولید محتوای با کیفیت از نظر گوگل را دریافت می کنند. همگی تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred بوده اند.

ارتباط میان تبلیغات و الگوریتم گوگل Fred

اغلب به سایت هایی که تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred قرار می گیرند. پیشنهاد میشود که لینک های خارجی خود را حذف کنند. این درحالی است که سایت هایی که بدلیل محتوای بی کیفیت تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred قرار گرفته اند با این راهکار از مشکلات ایجاد شده رها نمی شوند.

سایت های فراوانی هستند که اعتبار بالایی از نظر کیفیت محتوا نزد مخاطبان خود دارند و تمام درآمدهای سایت هم از فروش لینک های تبلیغاتی صورت می گیرد و هیچ گونه مشکلی هم با الگوریتم گوگل فرد Fred پیدا نمی کنند. نتیجه ای که از این پاراگراف می توان گرفت این است که الگوریتم گوگل فرد Fred تنها بر اساس لینکهای یک سایت در باره آن قضاوت نمی کند.

اگر سایتی توسط گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار گیرد. نباید تنها به تعداد لینکهای تبلیغاتی توجه کرد. محل قرار گیری لینک ها هم بسیار مهم است. اگر در سایتی بعد از هر یک یا دو پاراگراف یک تبلیغ درج شود. به وضوح میتوان این قضاوت را در باره آن داشت که محتوای سایت به امید کلیک کاربر بر روی این محتوا ها ایجاد شده است. زیرا که قاعدتا مخاطب میخواهد مطلب یک صفحه از سایت را بصورت منسجم و به هم پیوسته بخواند.

اگر میخواهید در سایت تبلیغاتی قرار دهید. مکان مشخصی برای تبلیغات در نظر گرفته و تمام تبلیغات را در همان قسمت درج کنید. و از قرار دادن تبلیغات در میان متن بصورت متوالی به شدت پرهیز کنید.

سایت های وابسته به محتوا و الگوریتم گوگل فرد Fred

بسیاری از سایت های محتوا محور در دنیا به شدت به تبلیغات وابسته هستند. اغلب این سایت ها نیز هرگز تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred نبوده اند و بعدا هم تحت تاثیر آن قرار نخواهند گرفت.

اگر سایت مشتریان شما محتوا محور است و تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد قرار گرفته است باید توجه کنید. که تبلیغات تنها دلیل جریمه شدن سایت نیست. بلکه گوگل از محتوای صفحات سایت مشتری شما چنین نتیجه گرفته است که سایت ارزشی برای مخاطب واقعی ندارد.

تاثیر لینک ها بر الگوریتم گوگل فرد Fred

شاید تصور کنید که الگوریتم گوگل فرد Fred قرار است به تعداد لینک ورودی و خرورجی سایت توجه کند و بر اساس آن به کیفیت سایت نمره دهد. اما اصلا چنین نیست. الگوریتم گوگل فرد در سنجش لینکها نیز به کیفیت اهمیت میدهد و نه تعداد، یعنی آنکه شما میتوانید تعداد زیادی لینک خروجی داشته باشید ولی الگوریتم گوگل فرد Fred مشکلی با سایت شما نداشته باشد.الگوریتم گوگل فرد Fred بررسی میکند که لینک هایی که در صفحه قرار دارد برای کاربر مهم است و یا آنکه شما صرفا از لینک ها برای انتقال کاربر به یک سایت که منافع مادی بیشتری برای شما دارد استفاده میکنید. اگر الگوریتم گوگل فرد Fred تشخیص دهد که لینک های سایت تنها برای گوگل و سئو حائز اهمیت است و برای مخاطبان سایت ارزشی ندارند. سایت دچار مشکل خواهد شد.

گوگل به لینک های سایت نگاه سختگیرانه ای دارد و به وسیله لینک ها شرکای بی کیفیت سایت ها را شناسایی و جریمه میکند. این موضوع در مورد سایت هایی که توسط یک وبلاگ تبلیغ میشوند و هدفی جز کسب درآمد از فروش تبلیغات ندارند بیشتر صادق است.

الگوریتم گوگل فرد و محتوا

زمانیکه به خواندن محتوای سایتی تشویق میشویم. در بیشتر موارد محتوا کیفیت مورد انتظار ما را ندارد. برخی سایت ها از نظر ارائه محتوا از بقیه بهتر هستند و محتوای تولید شده آنها کم و بیش توسط مخاطبان خوانده میشود. اما سایت هایی که توسط الگوریتم گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار میگیرند. سایت هایی هستند که صرفا به هدف جذب مخاطب به سایت تهیه شده اند و کاربر از محتوای آنها هیچ اطلاعات مفید جدید کسب نمی کند.

در واقع گوگل فرد Fred قصد دارد با تعیین بهترین محتوا از نظر کیفیت برای مخاطب نهایی رتبه بندی سایت ها در گوگل را تعیین کند. بنابراین سایت ها و صفحاتی که کیفیت محتوای آنها از رقبا کمتر است رتبه کمتری دریافت می کنند.

الگوریتم گوگل فرد و سئو

با توجه به داده هایی که تا کنون از سایت هایی که تحت تاثیر الگوریتم گوگل Fred بوده اند.بدست آمده است. نمی توان با قطعیت گفت که بهینه سازی بیش از حد هدف قطعی این الگوریتم است یا خیر. اما نشانه های تائید نشده ای از نقش بهینه سازی های بیش از حد در تنبیه سایتها توسط این الگوریتم را هم نمی توان کتمان کرد.

بسیاری از سایت های بی کیفیت اصول سئو را کاملا رعایت می کنند. مخصوصا در قسمت گرفتن بک لینک از وبلاگ های شخصی میتوان این مسئله را به وضوح دید. انکر تکست anchor text های که با احتیاط تمام از کلمات کلیدی در آنها استفاده شده و تعداد انکر تکست anchor text با کلماتی مشابه کلمات کلیدی به نحوی  به تنظیم شده است که کاملا لینک ها را طبیعی نمایش میدهد.

نکته مترجم : رعایت نسبت تعداد کلمه کلیدی، کلمه مشابه کلمه کلیدی و کلمات عمومی  انکر تکست anchor text در سئو امری کاملا جدی است و باید با تحلیل دقیق رقبای برتر صورت گیرد.

ویژگی های یک صفحه بی کیفیت چیست؟

گوگل الگوریتم های پیچیده تری برای تشخیص محتوای بی کیفیت ایجاد کرده است. الگوریتم هایی که صرفا بدلیل کم حجم بودن محتوای یک صفحه و یا تعداد بکلینک خارجی آن، در باره کیفیت محتوای صفحه تصمیم گیری نمی کنند. بلکه مجموعه ای از  موارد را برای تشخیص محتوای بی کیفیت در نظر می گیرد. اما بدون شناخت عوامل تشخیص محتوای کم کیفیت چگونه میتوان نسبت به اصلاح محتوا اقدام کرد؟

وقتی که الگوریتم گوگل فرد Fred به سایت یا صفحه ای به عنوان یک سایت هرزنامه نگاه کند. تا زمانیکه سایت یک هرزنامه باقی بماند بی کیفیت است. یعنی آنکه برای رها شدن از صدمات ناشی از الگوریتم گوگل فرد Fred تنها یک راه کار عملی وجود دارد. محتوا را برای مخاطب ایجاد کنید. و وقتی می گوییم محتوا را برای مخاطب ایجاد کنید یعنی آنکه تمام متن ها، لینک ها، تصاویر و ویدئو ها و حتی تبلیغات موجود در سایت برای کاربر مفید باشند.

دستور العمل کیفیت در الگوریتم گوگل فرد

یک بازاریاب را در دنیای آفلاین در نظر بگیرید. اگر بازاریابی به سراغ شما بیاید و کالایی را تبلیغ کند که هیچ ارتباطی با کسب و کار شما ندارد. احتمال خرید از او بیشتر است و یا اگر کالایی که برای کسب و کار شما ارزشمند است را با قیمت و شرایط خوبی ارائه دهد؟ دستور العمل کیفیت در الگوریتم گوگل فرد هم به همین سادگی است. محتوای مناسب بر اساس درخواست مخاطب را در اختیار او قرار دهید تا رتبه شما در گوگل حفظ شود و بهبود یابد.

7 فوریه 2017: بروزرسانی 7 فوریه

این بروزرسانی بزرگ اما تایید نشده موجب تغییر شدید در رتبه سایت ها شد. بدین معنی که رتبه بعضی از سایت ها به شدت افزایش و رتبه بعضی دیگر به شدت کاهش یافت. در حالت کلی وب سایت های با کیفیت تر و مرتبط تر رتبه بهتری بعد از بروزرسانی کسب کردند.

1 فوریه 2017: آپدیت 1 فوریه

این بروزرسانی بسیار جزیی بود و هیچگاه هم تایید نشد. اگرچه اطلاعات مربوط به این بروزرسانی خیلی واضح نبود، اما به نظر می رسید که در طی آن شبکه های وبلاگی خصوصی یا وب سایت هایی که لینکسازی از نوع اسپم داشتند بیشتر مورد هدف قرار گرفتند.

10 ژانویه 2017: بروزرسانی Intrusive Interstitials

گوگل در 23 آگوست 2016 اعلام نمود که بزودی تغییراتی را برای مقابله با میانبرهای نفوذی (Intrusive Interstitials) و پاپ آپ هایی که موجب کاهش تجربه کاری در دستگاه های موبایل می شوند ارائه خواهد کرد. همانطور که قول داده شده بود، این بروزرسانی در 10 ژاویه 2017 منتشر شد. تاثیر این آپدیت بر روی رتبه سایت ها تقریبا کم بود.

10 نوامبر 2016: بروزرسانی بدون نام

بعضی از وبلاگ نویسان فعال در حوزه سئو و ابزار های بهینه سازی اشاراتی داشتند که تغییراتی به واسطه یک بروزرسانی در الگوریتم گوگل ایجاد شده است.

23 سپتامبر 2016: بروزرسانی پنگوئون 4.0 و ادغام آن با هسته

بروزرسانی نهایی الگوریتم پنگوئن در این تاریخ منتشر شده و با الگوریتم هسته گوگل ادغام شد. این مسئله بدین معنی بود که الگوریتم پنگوئن به صورت آنی به ارزیابی وب سایت ها و لینکهایشان می پردازد. یکی دیگر از تغییرات مهم، بی اثر کردن بعضی از لینک ها به جای کاهش رتبه صفحات سایت ها بود.

1 ژوئن 2016: بروزرسانی کیفی

اگرچه این بروزرسانی توسط گوگل تایید نشد، اما داده ها نشان می دهند که گوگل دست به تغییر در معیارهای ارزیابی کیفیت محتوا زده است. نوسانات مرتبط با این بروزرسانی در تاریخ های 8، 21 و 26 ژوئن مشاهده شد.

12 می 2016: بروزرسانی موبایل فرندلی نسخه 2

بروزرسانی دوم موبایل فرندلی (یا Mobilegeddon نسخه دوم) آپدیتی برای نسخه یک موبایل فرندی گوگل بود. این آپدیت با هدف افزایش تاثیر فاکتورهای رتبه بندی منتشر شد.

11 ژانویه 2016:  الحاقیه الگوریتم پاندا به هسته گوگل

گوگل تایید کرد که پاندا با الگوریتم هسته گوگل ادغام شده است. به عبارت دیگر از این پس الگوریتم پاندا مانند یک فیلتر پس از عملکرد الگوریتم گوگل نیست. در واقع پاندا در کنار فاکتورهای رتبه بندی گوگل عمل می کند. این مورد به وضوح توسط گوگل اعلام شد، اما در واقع بدین معنی نیست که عملکرد پاندا به صورت لحظه ای باشد.

Google Rankbrain - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

26 اکتبر 2015: رنک برین (RankBrain)

گوگل از آوریل 2015 در حالت تست رنک برین بود و بالاخره آن را در اکتبر همان سال به صورت رسمی معرفی کرد. رنک برین یک سیستم یادگیری ماشینیست که به فیلتر کردن نتایج جستجو با هدف ارائه بهترین پاسخ به کاربران می پردازد. در ابتدا رنک برین برای 15% عبارت مورد جستجو استفاده می شد (اغلب عبارت جدیدی که قبلا جستجو نشده بودند)، اما در حال حاضر بر روی همه عبارت جستجو شده در گوگل تاثیر گذار است. رنک برین طبق گفته ها، سومین فاکتور مهم رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوست.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید چنین گفت که، الگوریتم رنک‌برین جدیدترین راهکار گوگل برای پردازش بهتر داده‌ها و نمایش بهترین نتایج و رتبه‌بندی آن‌ها است. در اکتبر سال 2015 شرکت گوگل به‌صورت رسمی رنک‌برین را معرفی کرد که در عمل یک الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار محسوب می‌شود.

رنک‌برین فناوری جدیدی بر پایه هوش مصنوعی (AI) است که با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین یا Machine Learning طراحی شده. یادگیری ماشین نیز بدین معناست که یک کامپیوتر بجای آموزش توسط انسان و یا استفاده از برنامه‌هایی با جزئیات فنی دقیق، خودبه‌خود نحوه کارکرد چیزی را یاد بگیرد.

الگوریتم‌های یادگیری ماشین در فرآیند کار خود به بررسی و تحلیل داده‌های موجود می‌پردازند و با استفاده از هوش مصنوعی سعی در آموزش و یادگیری از نتایج و آزمایش‌های خود دارند، به زبان ساده‌تر با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشین و ترکیب آن با هوش مصنوعی، کامپیوترها و موتورهای جستجو هرروز چیزهای جدیدتری یاد می‌گیرند و هوشمندتر می‌شوند.

بررسی نحوه عملکرد الگوریتم رنک‌برین

قبل از به وجود آمدن الگوریتم رنک‌برین، تیم مهندسی گوگل یک الگوریتم ریاضی تعیین کرده بود که با استفاده از آن جایگاه نتایج جستجو تعیین می‌شد و صرف‌نظر از به‌روزرسانی‌های دوره‌ای؛ تقریباً روندی ثابت و همیشگی داشت؛ درصورتی‌که الگوریتم رنک‌برین دائماً در حال تغییر و یادگیری است.

همین موضوع باعث می‌شود تا با استفاده از الگوریتم Rank brain نتیجه‌ای در اختیار کاربر قرار بگیرد که بیشترین شباهت ممکن را به عبارت جستجو شده داشته باشد. در عمل، این الگوریتم قادر به یادگیری و تشخیص الگوهای جدید است و در مقایسه با الگوریتم مرغ مگس خوار پیشرفته‌تر است و عملکرد بهتری در اصلاح نتایج جستجو دارد.

بر اساس اظهار رسمی گوگل؛ الگوریتم رنک‌برین وظیفه پاسخ‌دهی به  پانزده درصد از کل جست‌وجوهای آنلاین را بر عهده دارد و از مهم‌ترین سیگنال‌های تعیین‌کننده جایگاه و رتبه‌بندی سایت‌هاست. در حال حاضر الگوریتم رنک‌برین (Rank brain) سومین عامل تاثیرگذار در تعیین نتایج و پاسخ به درخواست جستجوی کاربر و رتبه‌بندی سایت‌ها است.

1- شناسایی مفهوم کلیدی براساس عبارت جستجو شده

الگوریتم رنک‌برین با استفاده از هوش مصنوعی حجم بالایی از داده‌ها را به بردارهای قابل درک برای رایانه تبدیل می‌کند و زمانی که کلمه یا عبارتی را مشاهده کند که با آن آشنایی ندارد، شروع به حدس زدن در مورد آن کلمه و یا عبارات مشابه با آن می‌کند.

الگوریتم رنک‌برین به کلمات موجود در جستجوی کاربر دقت می‌کند و به تفسیر معنای کلمات می‌پردازد. سپس با بررسی منطقه جغرافیایی کاربر، تاریخچه جستجو، علایقی که کاربر درگذشته از خود نشان داده (اطلاعاتی که به‌واسطه دسترسی به گوشی هوشمند و جستجوهای شما در اینترنت دارد) و نکاتی ازاین‌دست و با استفاده از دیگر عوامل (200 عامل معرفی‌شده توسط گوگل) به رتبه‌بندی نتایج جستجو برای نمایش در صفحه اول گوگل می‌پردازد. پس به‌طور خلاصه می‌توان گفت که؛ الگوریتم رنک برین، مدلی برای تفسیر عبارت جستجو شده توسط کاربر است.

2- بررسی رفتار کاربران پس از نمایش نتایج جستجو

عملکرد رنک‌برین فقط محدود به شناسایی مفهوم مورد نظر کاربر نمی‌شود بلکه پس از نمایش نتایج جستجو نیز تلاش می‌کند تا میزان رضایت او از آنچه نمایش داده شده است را بررسی کند. در واقع رفتار کاربر در صفحه نتایج جستجو به این الگوریتم کمک می‌کند تا درک بهتری از مفهوم مورد نظر او داشته و رتبه‌بندی نتایج جستجو را برهمین اساس تعیین نماید.

زمانیکه جستجویی در گوگل انجام می‌شود الگوریتم رنک‌برین شروع به بررسی رفتار کاربر و جایگاه صفحات می‌کند. در این فرآیند عبارت جستجو شده، مشخصات کاربر و نتایج نمایش داده شده توسط گوگل ذخیر می‌شود. در قدم بعدی سایت‌هایی که توسط کاربر انتخاب می‌شوند و زمان حضور کاربر در هریک از آن‌ها بررسی شده و در نهایت میزان رضایت از این صفحات سنجیده می‌شود.

رفتار یک کاربر به تنهایی مورد نظر گوگل نیست بلکه همین فرآیند برای هزاران کاربر دیگر تکرار شده و براساس اطلاعات جمع‌آوری شده در مورد تغییر رتبه‌بندی نتایج تصمیم‌گیری می‌شود.

رنک‌برین چه اطلاعاتی را جمع آوری و بررسی میکند؟

بررسی الگوریتم رنک‌برین و تاثیر آن بر نتایج جستجو به ما کمک می‌کند تا استراتژی‌هایی کاربردی و تاثیرگذار را برای کسب جایگاه بهتر شناسایی کنیم. در این بخش تلاش می‌کنیم تا برخی از فاکتورهای مهم برای الگوریتم رنک‌برین را به شما معرفی کنیم.

1- مفهوم گرایی و پاسخ گویی به سوالات کاربر

اهمیت محتوای تولیدشده در سایت‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست و شاید بهتر باشد که محتوای صفحه را به‌عنوان مهم‌ترین عامل مؤثر در سئو معرفی کنیم. با استفاده از تکنیک‌های تولید محتوا و رعایت مفهوم گرایی در متن میتوان هر سایتی را به صدر نتایج جستجو رساند!

البته این نکته را فراموش نکنید که منظور ما، محتوای ارزشمند است، نه فراوانی یا تعداد محتوا! در فرایند تولید باید محتوایی بسازید که هدف محور باشد، پاسخگوی یک نیاز جدید باشد و یا حتی پاسخی کامل‌تر به نیازهای گذشته کاربر ارائه دهد. محتوای شما باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب را تحت تأثیر قرار داده و با ایجاد حس تعامل بازخوردهای مخاطب را دریافت کند. توجه الگوریتم رنک‌برین بر چنین موضوعاتی است و رتبه‌بندی سایت شما تحت تأثیر این عوامل صورت می‌پذیرد.

2- فاکتورهای موثر بر رضایت کاربر پیش از ورود به صفحه

علاوه بر کیفیت محتوا، فاکتورهای دیگری نیز برای تعیین میزان رضایت کاربر از محتوای صفحه مورد توجه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال زمانی که کاربر با استفاده از تلفن همراه خود جستجویی را انجام می‌دهد گوگل تلاش می‌کند تا صفحاتی را به او پیشنهاد دهد که نمایش مناسبی در سایزهای کوچک‌تر داشته باشند. در نتیجه طراحی ریسپانسیو سایت یکی از فاکتورهای موثر بر رضایت کاربر از صفحه خواهد بود.

پیش از آنکه سایت شما به کاربر نمایش داده شود مواردی مانند سرعت لود صفحه، نمایش صحیح در موبایل و تبلت، رعایت استانداردهای کدنویسی و طراحی زیبا و کاربردی توسط گوگل بررسی خواهند شد.

3- بررسی میزان رضایت کاربر هنگام جستجو

رنک‌برین تلاش می‌کند تا در تمام مسیر، یعنی از آغاز جستجو تا رسیدن به پاسخ نهایی کاربر را همراهی کرده و براساس رفتار او نتایج جستجو را بهتر کند. در نتیجه یکی از فاکتورهای مهم میزان رضایت کاربر از نتایجی است که به او نمایش داده شده است.

در صفحه اول گوگل معمولا 10 سایت به کاربر پیشنهاد می‌شوند که با توجه به عنوان و توضیحات آن‌ها تصمیم میگیرد کدام‌یک را انتخاب کند. میزان انتخاب یک سایت توسط کاربران را معمولا با فاکتوری به نام CTR تعیین می‌کنیم. در واقع  CTR، تعداد کلیک بر روی هر نتیجه تقسیم بر تعداد کل جستجوهای انجام شده درآن عبارت است.

علاوه بر  CTR، زمان حضور کاربر در سایت انتخاب شده (Dwell Time) و عبارتی که در بازگشت به گوگل جستجو می‌کند نیز توسط رنک‌برین بررسی می‌شود. این فاکتورها نشان‌دهنده میزان رضایت کاربر از یک سایت خواهد بود.

4- بررسی رضایت کاربران از محتوای صفحه به صورت دوره‌ای

یکی دیگر از روش‌های تعیین رضایت کاربر از محتوای صفحه بررسی دوره‌ای تغییرات انجام شده در آن است. به عنوان مثال اگر تعداد نظرات ثبت شده در یک صفحه زیاد باشد می‌توان گفت کاربران از محتوای ارائه شده در آن رضایت داشته‌اند و با آن صفحه ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند.

در نتیجه الگوریتم رنک‌برین به صورت دوره‌ای صفحات اینترنت را بررسی کرده و میزان اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، تعداد لینک‌های خارجی به صفحه، نظرات درج شده از طرف کاربران و امتیازی که به محتوای آن داده‌اند را بررسی می‌کند. هرچقدر تعامل کاربران با سایت شما بیشتر باشد شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج جستجو خواهید داشت.

5- عبارات استفاده شده برای لینک‌سازی داخلی و خارجی

یکی از روش‌های گوگل برای درک موضوع صفحه، نحوه لینک دهی سایر صفحات اینترنتی به آن است. به عبارت دیگر زمانیکه سایت دیگری به صفحه شما با عبارت “خرید لپ تاپ” لینک می‌دهد به کاربر و البته گوگل اعلام می‌کند که موضوع این صفحه خرید لپ تاپ است. بسیاری از متخصصین سئو تلاش می‌کنند که لینک‌های مختلفی را از سایت‌های دیگر برای سایت خود ایجاد کنند ولی عموما تمرکز آن‌ها استفاده از یک عبارت مشخص برای لینک‌سازی است.

همانطور که در نگارش محتوا باید به مفهوم گرایی و استفاده از عبارات هم‌خانواده و هم‌معنی برای توصیف موضوع صفحه استفاده کنیم در لینک‌سازی نیز باید به این موارد توجه داشته باشیم. هرچقدر تنوع عبارات لینک‌شده به یک صفحه (با موضوع و مفهوم یکسان) بیشتر باشد شانس شما برای کسب جایگاه در نتایج جستجو افزایش خواهد یافت.

6- رعایت استانداردهای نگارشی و اصول ساده‌نویسی

فاحش‌ترین اشتباه نویسندگان و مدیرانِ بسیاری از سایت‌ها این است که مقالات یا مطالبی بسیار پیچیده و یا ثقیل! می‌نویسند؛ گویی که هدف از تولید محتوا نوشتن متنی برای گوگل است و نه برای کاربر! همین موضوع باعث می‌شود که نتوانید جایگاه مناسبی را در رتبه‌بندی گوگل به دست بیاورید. با استفاده از الگوریتم مرغ مگس‌خوار و اضافه شدن الگوریتم رنک‌برین به آن، گوگل بسیار هوشمندتر از گذشته شده است.

سعی کنید همواره تلاش‌تان بر این باشد تا مطالبی ساده و روان بنویسید تا حتی مبتدی‌ترین کاربران نیز متوجه آن بشوند. نوشته‌هایی بدون غلط‌های املایی و با بیان ساده خیلی زود در گوگل جایگاه می‌گیرند.

استفاده از تگ‌های H1 تا  H6، انتخاب عنوآن‌های مناسب، طولانی بودن محتوا (1500 کلمه و بیشتر)، استفاده از کلمات کلیدی در alt تصاویر، استفاده از زیر عنوان و شماره‌گذاری، استفاده از ویدئو و اصلاح ایرادهای گرامری و نوشتاری همگی ازجمله مواردی است که توسط الگوریتم رنک‌برین بررسی می‌شوند.

الگوریتم رنک‌برین چه تاثیری بر صفحه جستجوی گوگل داشته است؟

تا اینجا به خوبی دریافتیم که الگوریتم رنک‌برین نقش مهمی بر رتبه‌بندی نتایج و شناسایی مفهوم مورد نظر کاربران دارد. اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این الگوریتم به گوگل کمک کرده است که امکانات جدیدی را در صفحه نتایج جستجو اضافه کند. این بخش‌ها به کاربران کمک می‌کند تا بدون خروج از گوگل پاسخ خود را دریافت کنند. در ادامه نمونه‌هایی از آن را معرفی می‌کنیم.

1- featured snippets

در برخی از جستجوها مشاهده می‌کنیم که در بالای صفحه‌ی جستجو یک باکس محتوایی نمایش داده می‌شود که معمولاً پاسخ سؤال کاربر به‌صورت لیست در آن وجود دارد. به این قابلیت featured snippet یا رتبه 0 گوگل گفته می‌شود.

سایتی که در رنک صفر قرار می‌گیرد یکی از 10 سایت نمایش داده‌شده در صفحه اول گوگل است. معمولاً گوگل برای جست‌وجوهایی که حالت سؤالی دارند از نمایش موقعیت صفر استفاده می‌کند.

اطلاعات دقیقی از فرآیند انتخاب سایت‌ها و محتوا برای نمایش در رتبه صفر اعلام نشده ولی معمولا سایت‌هایی در این بخش نمایش داده می‌شوند که اعتبار بسیار بالایی دارند و در محتوای خود به بررسی موردی و قدم به قدم یک سوال پرداخته‌اند.

2- People also search for

زمانیکه یکی از نتایج جستجو را انتخاب می‌کنید و پس از آن مجدد به همان صفحه از نتایج جستجو باز می‌گردید یک باکس مجزا در زیر آن صفحه نمایش داده می‌شود که عبارت‌های مرتبط با موضوع جستجو شده توسط شما را نمایش می‌دهد.

در این حالت الگوریتم رنک‌برین متوجه شده است که شما با مراجعه به آن صفحه پاسخ نهایی خود را دریافت نکرده‌اید و نیازمند جستجوهای دقیق‌تری هستید. در نتیجه براساس عبارتی که جستجو کرده بودید و صفحه‌ای که انتخاب کردید گزینه‌های جدیدی را پیش روی شما قرار می‌دهد.

3- People also ask

در بسیاری از جستجوها که مفهوم آن‌ها پرسش یک سوال است، یک باکس متفاوت به کاربران نمایش داده می‌شود که شامل جستجوهایی مرتبط با موضوع مورد نظر شماست. با انتخاب هر یک از آن‌ها محتوایی کوتاه از پاسخ به همان سوال و یک لینک برای اطلاعات بیشتر نمایش داده می‌شود.

این بخش نیز با استفاده از الگوریتم رنک‌برین و براساس جستجوهای دیگری که کاربران انجام داده‌اند جمع‌آوری و نمایش داده می‌شود.

google panda 3 - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

17 جولای 2015: بروزرسانی پاندا 4.2 (28)

گوگل به معرفی آپدیت پاندا پرداخت. این آپدیت بر روی 2 الی 3 درصد عبارت انگلیسی تاثیر می گذاشت. این بروزرسانی اخرین آپدیت پاندا به شمار می رود.

پانداها شخصیت آرام و کتاب‌خوانی دارند، بنابراین به راحتی می‌توانید تصور کنید روزانه تعداد زیادی پاندا در حال خواندن محتوای وب‌سایت شما هستند. آن‌ها تمام مطالب را به دقت می‌خوانند و کیفیت محتوا به شدت برایشان اهمیت دارد و دیگر نمی‌‌شود مثل قبل با ردیف کردن کلمات کلیدی در یک متن، پانداها را فریب داد. آن‌ها به خوبی می‌توانند یک متن مفید را از یک متن ضعیف تفکیک کنند، می‌توانند کاری کنند که هیچ کاربری پایش به یک سایت بی‌کیفیت کشیده نشود چون آن‌ها محتوایی را که دوست ندارند، به کسی معرفی نمی‌کنند.

حتما بارها و بارها این را شنیده اید که در اینترنت مطالب به راحتی کپی می شود و در سایتی دیگر قرار می گیرد. خوب این عمل فرآیند سئو را دچار اختلال می کرد و سایت های با کیفیت و دسته اول واقعا در میان انبوهی از سایت ها ناپدید می شدند و جایگاه خاصی نداشتند. تا اینکه الگوریتم پاندا به یاری آن ها شتافت. به این صورت که خزنده های این الگوریتم مدام به دنبال مطالب و محتوای دسته اول است و دیگر سایت ها را که مطالب را کپی می کنند را شناسایی و از لیست جستجو حذف می کند.

پانداها از چه محتوایی خوششان نمی‌آید؟

1- محتوای خلاصه شده و ناقص

پانداها علاقه‌ای به خواندن متن‌های دو سه جمله‌ای ندارند. آن‌ها خوب می‌دانند که یک متن کوتاه فرصت کافی را برای پاسخ دادن به نیازهای مخاطب ندارد، به همین دلیل، چشم‌شان را روی متن‌های ناقص و خلاصه‌شده می‌بندند.

2- تکرار حرف‌های قبلی با کپی‌ کردن محتوا

پانداها مثل هر کس دیگری دوست ندارند یک متن را برای بار چندم بخوانند، بنابراین حتی اگر بیست درصد مطلب شما تکراری باشد، آن‌ها دیگر رغبتی به خواندن نخواهند داشت. پس اگر از سایت‌های دیگر برای تولید محتوا استفاده می‌کنید حواستان باشد که یک پاندا قبلاً همه‌ی آن‌ها را خوانده و حالا اگر قرار نیست حرف جدیدی بزنید، حداقل می‌توانید از زاویه‌ی تازه‌ای به آن موضوع نگاه کنید و با جمله‌بندی‌های خاص خودتان به سراغش بروید تا متنتان هم‌چنان جذاب و خواندنی باشد.

3- جمع‌آوری و گلچین کردن محتوا

اگر اهل جمع‌آوری مطلب از وب‌سایت‌های مختلف هستید و از هر مطلب یک قسمت برمی‌دارید و گلچین می‌کنید، باید بدانید پانداها هر کدام از آن مطالب را به شکل کامل خوانده‌اند و حالا به یک گلچین راضی نمی‌شوند. پس این روش هم سیاست خوبی برای تولید محتوا نیست.

4- غالب بودن آگهی یک صفحه بر محتوای تولید شده

اگر موقع خواندن کتاب هر چند ثانیه، یک نفر با تبلیغی تازه از لا به لای صفحات کتاب بیرون بپرد، چه کار می‌کنید؟ اگر تا می‌خواهید تمرکز کنید پیام‌های تبلیغاتی جلوی چشمتان ظاهر شوند چه؟! همه‌ی‌ ما این جور وقت‌ها کلافه می‌شویم و احتمالاً کتاب را به دورترین نقطه‌ی ممکن پرت می‌کنیم! بنابراین اگر توی سایتتان راه به راه محصولات مختلف را تبلیغ کرده‌اید و بنرها و پیام‌های تبلیغاتی از سر و کول سایتتان بالا می‌روند، بدانید که الگوریتم پاندا با عصبانیت دور سایت شما یک خط قرمز پررنگ می‌کشد. پس اعتدال را رعایت کنید.

5- ناهماهنگی محتوا با گوگل

اگر توی سرچ گوگل وعده‌ی چیزی را بدهید و مخاطب‌ها با هزار ذوق و شوق روی لینک شما کلیک کنند و بعد با یک صفحه خالی مواجه شوند مثل این است که کلی مهمان دعوت کنید و بعد خودتان بگذارید بروید. این جور وقت‌ها انتظار نداشته باشید کسی به وعده‌هایتان توجه کند. شما دارای محتوای ناسازگار هستید و پانداها خیلی زود پیدایتان می‌کنند و گرفتار می‌شوید.

چه طور دل پاندا را به دست بیاوریم؟!

موارد بالا از مهم‌ترین موضوعاتی‌ست که می‌تواند پاندا را از سایت شما ناامید کند اما هنوز راه برای به دست آوردن دل پاندا هست. فقط کافی‌ست سری به مطالب قدیمی وب‌سایت بزنید، مطالب تکراری را حذف کنید، بعد بروید سراغ چک کردن هماهنگی بین مطالب و عنوان‌ها و خلاصه این که از شیوه‌های اشتباه تولید محتوا دست بردارید و بدانید تولید محتوای باکیفیت و مفید یک کار زمان‌بر است که در طولانی‌ مدت، شما را به نتیجه دل‌خواه می‌رساند.

3 می 2015: بروزرسانی کیفی

این بروزرسانی (بروزرسانی فانتوم) یک تغییر تایید شده توسط گوگل بود و علی الخصوص بر روی فاکتورهای کیفی گوگل اثر گذاشت. وب سایت های دارای کیفیت محتوایی پایین، مخصوصا آنهایی که دارای تبلیغات زیادی بودند، تحت تاثیر این بروزرسانی قرار گرفتند.

google mobile first index - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

21 آوریل 2015: بروزرسانی موبایل فرندلی

بروزرسانی موبایل فرندلی (یا Mobilegeddon) آپدیتی بود که با هدف امتیاز بیشتر برای وب سایت های موبایل پسند در تمامی زبان ها ایجاد شد. وب سایت های که دارای نسخه موبایل بهتری بودند، شانس بیشتری برای کسب رتبه های بالاتر در دستگاه های موبایل پیدا کردند.

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

گوگل الگوریتم های متنوعی دارد، که هر یک را به منظور خاصی طراحی کرده است. الگوریتم Mobile First Index نیز یکی از آنهاست. به طور خلاصه در توضیح آن باید گفت؛ که این الگوریتم برای دسته بندی نتایج بر اساس جستجوهای موبایلی طراحی شده. یعنی در این دسته بندی قرار است آنچه که در موبایل های من و شما نشان داده می شود رتبه بگیرد، نه محتوایی که در دسکتاپ نشان داده می شود.

اگر توجه کرده باشید در برخی سایت ها که ریسپانسیو “Responsive” طراحی نشده اند محتوایی که در رایانه و موبایل نمایش داده می شود، تا حدودی متفاوتند. از این رو الگوریتم Mobile First Index می کوشد، تا آنچه را که کاربران موبایل از یک وب سایت می توانند ببینند را در اولویت قرار دهد.

این موضوع اهمیت ریسپانسیو بودن وب سایت ها را می رساند. سایت هایی که از طراحی قدیمی برخوردارند و نسبت به هر صفحه نمایشی واکنشگرا نیستند، از الگوریتم Mobile First Index ضربه خواهند خورد اما نه به صورت ناگهانی!

تا جایی که کارشناسان گوگل اطلاعات منتشر کرده اند، قرار نیست Mobile First Index به یک باره نتایج جستجو و رتبه بندی وب سایت ها را متحول کند. این کار به مرور صورت می گیرد و از یکی دو سال پیش شروع شده است. این امر به سایت هایی که هنوز برای کاربران موبایلی طراحی ویژه ای ندارند، امکان سازگاری را می دهد.

هدف Mobile First Index چیست؟

هدف اصلی الگوریتم ایندکس اول موبایل این است، که کاربران موبایل از هر جهتی رضایت کامل از وبگردی با گوشی های هوشمند را داشته باشند. بدین ترتیب گوگل به دنبال این است که تنها یک ایندکس داشته باشد و آن هم موبایل است. اگرچه تاکنون شاخص برای رتبه بندی دسکتاپ بود، اما با روی کار آمدن این الگوریتم رویه به کلی تغییر می کند و نسخه موبایلی هر وب سایت برای رتبه دهی مورد توجه گوگل قرار می گیرند.

گوگل برای این کارش دلیل خوبی هم دارد و می گوید هر آنچه در نسخه موبایلی نمایش داده می شود اهمیت دارد، نه بخش های پنهان سایت که فقط در نسخه دسکتاپ دیده می شوند!

چرا باید به Mobile First Index اهمیت دهیم؟

قطعا هر وب سایتی با هر منظوری که راه اندازی شده باشد، دوست دارد در بین نتایج دیده شود و کاربران در بین انبوه نتیجه های نمایش داده شده، روی آن کلیک کنند. حالا که گوگل این همه به سایت هایی که برای کاربران موبایل بهینه هستند، اهمیت می دهد. شانس دیده شدن در نتایج، برای این وب سایت ها افزایش می یابد. از طرف دیگر سایر وب سایت هایی که با معیارهای Mobile First Indexing همخوانی ندارند، رفته رفته به قعر جدول نتایج سقوط می کنند.

یکی از کارهایی که هر سایت برای ارتقای رتبه خودش می بایست انجام دهد، توجه به الگوریتم Mobile First Index است. وقتی نسخه موبایل سایت ها ایندکس اول گوگل شده است، آیا راهی جز بها دادن به کاربران موبایلی وجود دارد؟

سازگاری وب سایت با موبایل یک برگ برنده است، برای کسانی که به سئوی سایت شان اهمیت می دهند.

آیا ریسپانسیو بودن سایت کفایت می کند؟

واکنش گرا بودن سایت تا حدی به سازگاری با این الگوریتم کمک می کند، اما همه ماجرا نیست. همین که سایت شما واکنشگرا بود نمی توانید با خیال راحت دست از تلاش برای کسب رتبه بهتر بکشید. موبایل فرندلی به موضوعات دیگری چون، محتوای مناسب، سرعت بارگذاری سایت، تصاویر سبک و بهینه، میزان ماندگاری کاربران در سایت و بسیاری جنبه های دیگر توجه دارد.

با اینکه موبایل نخستین ایندکس نمایش در نتایج شده، اما ترسی وجود ندارد! چون با تغییر رویه می توانید با این موج همراه شوید. پیشتر گوگل پروژه ای با عنوان “Accelerated mobile pages” که به صورت مخفف AMP راه اندازی کرده که با استفاده از کدهای HTML سرعت بارگزاری صفحات وب در موبایل را افزایش می دهد. این پروژه صفحات موبایلی پرشتاب به صورت متن باز کار می کند، این بدان معناست که وب مسترها می توانند، از آن برای سرعت بخشیدن به وب سایتشان استفاده کنند.

به طور کلی هر کد، برنامه یا فعالیتی که در جهت ساده تر کردن دسترسی کاربران موبایل به صفحات وب موثر باشد، با الگوریتم Mobile First Index مرتبط می شود. پیشتر هم گفته شد، هدف جلب رضایت همه جانبه کاربران موبایل است و بس!

چطور بفهمیم که معیارهای ایندکس اول موبایل بر سایت ما اعمال شده اند؟

زمانی که سایت شما توسط الگوریتم Mobile First Index آنالیز شود، و قرار باشد که از آن پس بر اساس ایندکس موبایل نمایش داده شود، برای شما از طرف گوگل ایمیلی جهت اطلاع رسانی ارسال می شود. همچنین در  Google Search Console نیز به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

قرار نیست سایر اطلاعات وب سایت شما که در نسخه موبایل نمایش داده نمی شوند از بین بروند، اما واقعیت این است که ارزش سابق خود را برای گوگل ندارند. بکوشید تا اطلاعات مهم از دید کاربران موبایل مخفی نماند. بسیاری از سایت ها پشت طراحی پر زرق و برق خود، اطلاعات بسیاری را پنهان کرده اند. محتوایی که در منوهای کشویی پنهانند، یا هر آنچه که برای دست یابی به آن نیاز باشد تا عملی مثل کلیک انجام دهید، به اندازه محتوای قابل مشاهده ارزشمند نیستند، اما بی تاثیر هم نیستند.

نکته دیگری که لازم به یادآوری است، اینکه گوگل با طراحی سایت شما کاری ندارد و تنها برای امتیاز دادن و نمایش اطلاعات سایت شما در نتایج جستجو از این الگوریتم بهره می برد. در صورت کلی نه ظاهر سایت شما تغییر می کند و نه اطلاعاتش حذف یا جابجا می شوند. تنها رتبه سایت تغییراتی به خود می بیند البته اگر از قبل ریسپانسیو نبوده باشد!

چطور بفهمیم نسخه موبایلی سایت درست نمایش داده می شود؟

خوشبختانه گوگل ابزار لازم برای بررسی mobile friendly بودن سایت را به رایگان در اختیار کاربران قرار داده تا بتوانند در همه صفحه نمایشی محتوای سایت را ببینند. از این آدرس «https://search.google.com/test/mobile-friendly» می توانید همین حالا سایت خود را برای سازگاری با موبایل بررسی کنید. روش کار ساده است و کافیست آدرس سایت خود را در کادر مربوطه وارد کنید، تا این ابزار سایت شما را در نسخه موبایل نمایش دهد. همچنین در صورت سازگار نبودن می توانید از راهنمایی های گوگل برای رفع ایرادات استفاده کنید.

نکاتی در مورد MFI که باید بدانید

مانند بسیاری از عبارات دیگر اختصار یافته، Mobile First Index نیز بیشتر از خودش در وب رواج دارد، ما نیز گهگاهی MFI ا به کار خواهیم برد. با اینکه هیچ وقت متخصصان گوگل اطلاعات کاملی درباره اولویت ها و عملکرد الگوریتم ها بروز نمی دهند، اما بسیاری از موارد قابل حدس زدن هستند.

● اگر تا کنون تلاشتان را صرف کامل تر کردن نسخه دسکتاپ سایت تان می کردید. باید بدانید از این پس این کار شما نتیجه چندانی در بر نخواهد داشت و باید به سمت نسخه تلفن همراه تغییر رویه دهید!

● موضوعی که سایت های کند با طراحی قدیمی می توانند از آن بهره ببرند، این است که تا کنون کاربران موبایل را که بخش بزرگی از ترافیک هستند، را از دست می داده اند و در نتیجه افت ترافیک را به دنبال داشت. با بهره گیری از طراحی ریسپانسیو و سازگار کردن بخش های مختلف سایت با معیارهای موبایل فرندلی، می توانند ترافیک بیشتری جذب کنند و در رتبه های برتر حضور داشته باشند.

● سایت هایی که سرعت شان بالا بوده و از ابتدا موبایل فرندلی بوده اند، رتبه بهتری می گیرند و افت رتبه ندارند. اما آنهایی که تا کنون به روش هایی مثل خرید بک لینک و … مبادرت ورزیده اند، تحت تاثیر MFI تغییرات محسوسی را مشاهده می کنند.

● نباید از لحاظ ساختار کدنویسی و نشانه گذاری و تگها بین دو نسخه موبایل و دسکتاپ تفاوتی وجود داشته باشد. در هر صورت نسخه موبایل مورد توجه الگوریتم MFI است.

● اگرچه اطلاعاتی که در پشت زبانه ها و منو های کشویی پنهانند از بین نخواهند رفت، اما وقتی نشان داده نمی شوند، شانس اینکه توسط کاربران کلیک شوند، کمتر می شود و در نتیجه رتبه چندانی نخواهند گرفت. گوگل محتوایی را به کاربر نشان خواهد داد که کاربر پس از ورود به آن صفحه خاص به سادگی به محتوای نمایش داده شده دسترسی داشته باشد. با اینکه گوگل عنوان کرده که این فرایند نباید بر روی جذب ترافیک تاثیر داشته باشد، اما بی شک سایت هایی که نسخه های موبایل و دسکتاپ سازگاری کامل ندارند ضربه خواهند خورد.

● بد نیست بدانید که موبایل فرندلی بودن یک سایت با راهیابی به رتبه بندی ایندکس موبایل متفاوت است. چرا که سایت هایی که موبایل فرندلی نیستند نیز به فهرست شیوه جدید رتبه دهی راه می یابند. این دلیلی نیست که چون سایت شما به روش Mobile First Index رتبه دهی و نمایش داده می شود، مطمئن شوید که به صورت کامل موبایل فرندلی است.

● با این طرز تفکر که الگوریتم MFI با سایت هایی که رتبه پایین دارند کاری ندارد اشتباه است. اگر عمدا کوشیده اید که سایت را برای رتبه بهتر بهینه نکنید، تا از این شاخص رتبه دهی در امان بمانید، کاری بس اشتباه است. رشد فناوری بسیار سریع است و به کسی رحم نمی کند. در نهایت ناسازگارها باید دور انداخته شوند.

● با اینکه گوگل هیچ زمان رسمی برای انتقال سایت ها به MFI اعلام نکرده است، اما هر لحظه امکان دارد سایت شما به این فهرست اضافه شود، بدین ترتیب بهتر است تا دیر نشده تمام اقدامات لازم را جهت ورود به این فهرست انجام دهید. همچنین گوگل اعلام کرده تمام دامنه هایی که از اول ژوئیه 2019 ثبت شوند، به صورت خودکار با این الگوریتم رتبه دهی می شوند.

● از آنجایی که برای نخستین بار در نوامبر 2016 فهرست بندی بر اساس نسخه موبایل آغاز به کار کرد، اینک بیش از 50 درصد وب سایت ها با این الگوریتم رتبه بندی شده اند. با اینکه این کار به صورت دوره ای صورت می گیرد، احتمالا چند سالی طول می کشد تا این الگوریتم به صورت رسمی همه وب سایت ها را دسته بندی کند. از طرفی امکان دارد برخی وب سایت ها هرگز به این فهرست راه نیابند. علتش آماده نبودن و ناسازگاری دو نسخه موبایل و دسکتاپ با هم خواهد بود.

● ساده ترین راه برای جلوگیری از کاهش رتبه سایت از سرویس جدید دسته بندی محتوای گوگل، داشتن سایت واکنش گرا است نه دو نسخه جدا از یک سایت. سایت های واکنش گرا در ساختار خود محتوا و کدهای یکسانی دارند. بدین ترتیب با هر روشی دسته بندی شوند، مشکلی برای رتبه سایت پیش نخواهد آمد.

● استفاده از آیکون ها در طراحی سایت باید هوشمندانه صورت گیرد. چنانچه این آیکون ها توضیحات نداشته باشند، توسط خزنده های MFI ایندکس نمی شوند.

● گوگل یک ایندکس دارد و برای نسخه موبایل و دسکتاپ به روش های جداگانه ایندکس انجام نمی دهد. تنها زمانی که می خواهد محتوای سایت شما را ارزیابی کند، نسخه موبایل را معیار قرار می دهد.

● برای برخی این سوال پیش می آید که اگر یک وب سایت نسخه موبایلی نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پاسخ ساده است، سایت به همان ترتیب سابق ایندکس می شود اما زمان رتبه گیری نمی تواند در جایگاه های نخست ظاهر شود. این موضوع به سئوی سایت ها مرتبط است.

نکات آماده‌ سازی سایت برای الگوریتم Mobile First Index

ریسپانسیو بودن بهتر از دو نسخه مجزا داشتن است

پیشتر اشاره کردیم که سایت ریسپانسیو همان محتوای موجود در نسخه دسکتاپ را به صورت کامل و بهینه شده در نسخه موبایل نمایش می دهد. از این رو اختلافی در محتوا یا کد نویسی وجود ندارد. اما سایت هایی که برای هر نسخه از صفحه نمایش ها کد نویسی جداگانه داشته اند احتمالا پس از فهرست بندی بر اساس ایندکس  موبایل آسیب می بینند. از این رو بهتر است سایت واکنشگرا باشد.

ساختار باید یکدست باشد

باید مطمئن شوید که از لحاظ ساختار هر دو نسخه سایت یک محتوا را نشان می دهند. متن، تصاویر و دیگر محتوا باید به همان ترتیبی باشند که در نسخه دسکتاپ مشاهده می کنید. همچنین ساختار لینک ها و … کاملا مشابه هم باشد.

نشانه گذاری schema رعایت شود

از نشانه گذاری اسکیما برای ارائه توضیحاتی به موتور های جستجو استفاده می شود، تا فرایند فهم محتوای سایت برای ربات های جستجوگر ساده شود. می بایست کد های schema در هر دو نسخه وجود داشته و یکسان باشند.

متاتگ ها دیگر ابزاری هستند، که عمل درک سایت از سوی جستجوگر ها را تسهیل می کنند. این اطلاعات نیز باید در نسخه موبایلی سایت قابل خواندن باشند.

محتوای پنهان نداشته باشید

گوگل پیشتر به محتوای پنهان واکنشی نشان نمی داد و در امر رتبه دهی از آن استفاده نمی کرد. اما با تغییراتی که Mobile First Index ایجاد کرده باید گفت طراحان سایت به ناچار برخی از محتوا را باید در تب ها قرار دهند، چرا که در نسخه موبایلی همه محتوا نمی گنجد. از این رو گوگل این محتوا را نیز به حساب می آورد، اما به شرط آنکه توضیحاتی داشته باشند. با این وجود بهتر است هیچ چیز مهم را از دید کاربران مخفی نکنید!

سایدبار و فوتر را جدی بگیرید

اگر توجه کرده باشید در بسیاری از سایت ها با اینکه ریسپانسیو هستند، باز هم همه آنچه که در سایدبار و فوتر هستند، نشان داده نمی شود. از این رو اگر محتوای ارزشمندی دارید که در این دو بخش قرار داده اید و در نسخه موبایل نمایش داده نمی شوند. بهتر است که محل قرارگیری آن ها را تغییر دهید.

از طراحی فلش اجتناب کنید

با اینکه طراحی سایت به روش فلش زیباست و می شود بسیار گرافیکی کار کرد، اما فراموش نکنید که گوشی ها به طور کامل از فلش پشتیبانی نمی کنند و اینگونه طراحی به درد نسخه موبایل نمی خورد. از طرفی سایت هایی که با فلش طراحی شده اند، سنگین لود می شوند و این خودش امتیاز منفی به شمار می رود.

به روش Mobile First Design سایت را طراحی کنید

به صورت عمومی سایت های ریسپانسیو به این صورت طراحی می شوند، که ابتدا سایت برای نسخه دسکتاپ طراحی می شود، سپس برای اینکه کدام بخش ها و چه محتوایی در موبایل و تبلت نمایش داده شود، تصمیم گیری می شود. اما در طراحی Mobile First Design ابتدا سایت برای نسخه موبایل طراحی می شود و در نهایت بخش هایی به آن اضافه می شوند تا در نسخه دسکتاپ نمایش داده شوند.

اهمیت نقشه XML سایت را جدی بگیرید

نقشه سایت XML روشی است که مدیر یک وب سایت، می تواند موتورهای جستجو را از تمام صفحات و پیوندهای وب سایت خود آگاه کند. این نقشه بروزرسانی ها و تغییرات را به اطلاع موتورهای جستجو می رساند، بدین ترتیب فرایند ایندکس شدن به سرعت و بهتر انجام خواهد شد. این موضوع می تواند بر محبوبیت وب سایت شما برای ربات های جستجوگر بیفزاید.

ابزار متعددی برای طراحی نقشه سایت وجود دارند، یکی از آنها پلاگین Yoast است، که کاربران وردپرس می توانند از آن استفاده کنند.

محتوای کاربر پسند ایجاد کنید

حالا که قرار است سایت خود را برای کاربران موبایل بهینه کنید، بد نیست در فرایند تولید محتوای خود نیز تجدید نظر کنید. اگر تا کنون فیلم ها و تصاویر یا برخی از بخش های صفحات برای کاربران موبایل نمایش داده نمی شد. سعی کنید، استراتژی را تغییر دهید و این بخش ها را برای کاربران موبایل بهینه کنید.

این تصور که چون گوشی ها کوچکند پس کاربران موبایل از خواندن مقالات طولانی خسته می شوند اشتباه است. سعی کنید محتوای با کیفیت تولید کنید و از تصاویر جذاب و متناسب استفاده کنید تا کاربران خسته نشوند. متن پیوند ها را طوری هایلایت کنید که کاربران موبایل بتوانند آنها را تشخیص دهند و روی آن کلیک کنند.

عنوان مقالات و متادیسکرپشن باید در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد و قابل خواندن! دو عاملی که کاربر را مجاب می کنند تا روی سایت شما کلیک کنند.

برای تصاویری که در مقالات به اشتراک می گذارید ALT تعریف کنید، تا موتورهای جستجو بدانند چه چیزی را قرار است به کاربران نمایش دهند.

از روش آکاردئون محتوا یا محتوای قابل گسترش بهره بگیرید

محتوایی که قابل گسترش هستند و به سبک آکاردئون یا کشویی طراحی می شوند، روش خوبی برای نمایش اطلاعات زیاد در یک صفحه کوچک هستند. به این صورت که در ابتدا یک عنوان در هر باکس دیده می شود، سپس کاربر با کلیک روی آن، می تواند بدون انتقال به صفحه ای دیگر همه محتوا را بخواند. یعنی منو باز و بسته می شود. این روش برای نمایش محتوای بیشتری به کاربران موبایل در یک صفحه کاربردی است. بدین ترتیب کاربران بدون اینکه اسکرول طولانی انجام دهند به محتوای بسیاری دست میابند.

سرعت سایت را افزایش دهید

افزایش سرعت بارگزاری سایت موضوعی است، که کارشناسان سئو روی آن تاکید دارند، چرا که کاربران کم حوصله هستند و چند ثانیه بیشتر صبر نمی کنند تا محتوا بارگزاری شود. بنابراین چه موبایل ایندکس اول باشد و چه دسکتاپ، همچنان باید بکوشید تا سرعت سایت را افزایش دهید. برای این منظور راهکارهای بسیاری وجود دارند. از جمله آنها می توان به انتخاب هاست پر قدرت و سریع، بهینه سازی تصاویر و ویدئوها، طراحی سبک سایت اشاره کرد.

صفحات پر شتاب موبایل (AMP) ایجاد کنید

پیشتر در مورد AMP توضیحاتی دادیم، اگر می خواهید تا با موجی که Mobile First Index برپا کرده شنا کنید، بد نیست از فناوری AMP استفاده کنید. با استفاده از پلاگین AMP کاربران وردپرس می توانند صفحات ساده و سریعی برای نمایش در تلفن های همراه بسازند. کافیست افزونه را نصب کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

موبایل فرندلی بودن را فراموش نکنید

در نهایت باید گفت که همه اقداماتی که برای موبایل فرندلی بودن یک سایت انجام می دهید، در این رتبه بندی دخیل خواهند بود.

Google Penguin - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

17 اکتبر 2014: بروزرسانی پنگوئن 3.0

همانطور که از نام آن پیداست، این بروزرسانی نسخه جدید الگوریتم پنگوئن گوگل به شمار می رفت. پنگوئن 3.0 موجب رهایی وب سایت هایی شد که تحت تاثیر منفی این الگوریتم در نسخه قبلی قرار گرفتند شد و همچنین وب سایت هایی که به هر نحوی از دید آن مخفی مانده بودند، تحت تاثیر قرار گرفتند. انتشار کامل این بروزرسانی سه روز طول کشید و در طی آن یک در صد وب سایت های انگلیسی زبان تحت تاثیر قرار گرفتند.

زمانی لینک های اسپم تمامی اینترنت را گرفته بود و جعل در اعتبار لینک ها کاربران را به شدن آزار می داد. الگوریتم  پنگوئن وظیفه شناسایی لینک های اسپم و سایت هایی را که برای بهبود رنکینگ خود بک‌لینک خریداری می‌کنند به عهده دارد. لینک های اسپم باعث می شدند کاربران با سرچ کردن به مقصد واقعی خود نرسند. مثلا با سرچ عنوان مورد نظر وارد جایی می شدند که به هیچ عنوان ارتباطی نداشت و از هدف دور می شدند. همانطور که می‌دانیم گوگل برای سایتی که تعداد لینک ورودی به آن از سایت‌های دیگر بیشتر باشد امتیاز بالاتری قائل شده و آن را در رتبه‌های بالاتر جستجو قرار می‌دهد. این عمل باعث شده بود تا افرادی سودجو به صورت فله‌ای اقدام به قرار دادن لینک وب‌سایت های دیگر کرده و بابت آن پول دریافت کنند.

اگر پیوند پنگوئن‌ها در صف‌های طولانی شما را به یاد پیوندها و لینک‌ها در دنیای وب‌سایت‌ها می‌اندازد خوب است بدانید پنگوئن‌ها از هر نوع پیوند یا لینکی خوششان نمی‌آید. آن‌ها به دنبال لینک‌های طبیعی و معتبرند و وب‌سایت‌هایی با لینک‌های اسپم و غیر مرتبط را جریمه می‌کنند.

مبارزه‌ی پنگوئن با لینک‌سازی اسپم یا (link schemes)

فرض کنید شما یک نامزد انتخاباتی هستید که برای برنده شدن در انتخابات رای‌های زیادی را خریداری کرده‌‌اید. در این مرحله شما رای‌های زیادی به دست آورده‌اید اما با شمارش آراء مشخص می‌شود که این افراد اصلا حق رای نداشته‌اند، بنابراین شما به یک‌باره از رتبه‌ی یک و دو به رتبه‌های بسیار پایین مثل دویست یا سیصد سقوط می‌کنید.

این رای‌های نامعتبر خریداری شده همان لینک‌های غیرطبیعی و اسپم است که از سایت‌های نامعتبر و بدون ربط خریداری کرده‌اید و آن کسی که رای‌های شما را بررسی می‌کند و می‌شمارد، الگوریتم پنگوئن گوگل است.

پنگوئن، وب‌سایت شما را بابت لینک‌های اسپم و بالا آمدن جعلی در رتبه‌ی نتایج گوگل جریمه می‌کند و به پایین‌ترین جایگاه در صفحه‌ی نتایج جست و جوی گوگل می‌کشاند.

مبارزه‌ی پنگوئن با تکرار کلمات کلیدی یا (Keyword Stuffing)

اگر کلمات کلیدی‌تان را به غول‌های چراغ جادوی گوگل اعلام کنید، پنگوئن اجازه نمی‌دهد از سایت‌های بدون ربط سر در بیاورید. در گذشته بسیاری از سایت‌ها برای این که افراد بیشتری را به کلیک کردن روی لینک وب‌سایتشان ترغیب کنند از کلمات کلیدی به شکل انبوه در یک متن استفاده می‌کردند. خواندن این متن‌ها سخت بود و کاربردی برای مخاطب‌ها نداشت و تنها باعث افزایش نرخ کلیک و هم‌چنین بالا رفتن ترافیک ورودی سایت می‌شد. در نتیجه این وب‌سایت‌ها رتبه‌های بالا را در صفحه‌ی نتایج گوگل به دست می‌آوردند.

اما حالا تاکید پنگوئن گوگل روی وب‌سایت‌هایی‌‌ست که محتوای باارزش تولید می‌کنند و متن‌هایی که با کلمات کلیدی بمب‌باران شده‌اند، کنار گذاشته می‌‎شوند.

آیا پنگوئن کارت قرمز جریمه را نشانتان خواهد داد؟

پنگوئن به دلیل داشتن شخصیت درون‌گرا، هیچ‌وقت به شما اعلام نمی‌کند که جریمه شده‌اید. او بی سر و صدا وظیفه‌اش را انجام می‌دهد. ممکن است ترافیک وب‌سایت شما برای یک کلمه‌ی کلیدی به شدت کاهش پیدا کند یا ممکن است برای یک کلمه‌ی کلیدی مشخص، یکی از صفحات وب‌سایتتان از ایندکس گوگل خارج شود و یا این‌که با پیغام “لینک‌سازی غیرمعتبر” در گوگل وب‌مستر سایت رو به رو شوید. تمام این‌ موارد می‌تواند نشانه‌ی جریمه شدن شما توسط الگوریتم پنگوئن باشد اما اول مطمئن شوید بعد دست به اصلاحات بزنید، شاید مشکل از جای دیگری باشد. بنابراین از بررسی و آنالیز مداوم وب‌سایتتان غافل نشوید.

آیا پنگوئن دوباره به وب‌سایت جریمه شده اعتماد می‌کند؟

برای جلب اعتماد پنگوئن باید تمام لینک‌های جعلی را حذف کنید، برای این کار می‌توانید از گوگل وب‌مستر کمک بگیرید و سپس فایل لینک‌های اسپم را در Disavow the links آپلود کنید. هم‌چنین می‌توانید با تمرکز روی محتوای وب‌سایت و ایجاد هماهنگی بین عنوان‌ها و موضوع متن و تولید محتواهای جذاب و کاربردی، لینک‌های طبیعی و معتبر به دست بیاورید و اعتماد پنگوئن گوگل را جلب کنید. این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد اما مطمئن باشید این تغییرات از چشم ربات خزنده‌ی گوگل دور نمی‌ماند.

23 سپتامبر 2014: بروزرسانی پاندا 4.1 (27)

آقای پیر فار (Pierre Far) از گوگل در گوگل پلاس اعلام کرد که در این بروزرسانی الگوریتم پاندا، سیگنال های جدیدی به آن اضافه شده که به آن کمک می کند تا محتوای بی کیفیت را دقیق تر شناسایی کند. این بروزرسانی بر روی 3 تا 5 درصد عبارت های مورد جستجو تاثیر گذاشت.

Google Pigeon update - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

24 جولای 2014: بروزرسانی کبوتر

الگوریتم کبوتر یک بروزرسانی قابل توجه در جستجوی محلی گوگل بود که باعث شد گوگل از فاکتورهای رتبه بندی سنتی خود در نتایج جستجوی محلی استفاده کند. این بروزرسانی موجب بهبود پارامترهای رتبه بندی مسافت و مکان شد.

می‌دانید که گوگل یک موتور جست و جو است که کارش با محتواست اما چیزی که جالب است، این است که الان دیگر فقط متن و تصویر و صدا برای گوگل محتوا نیستند بلکه مکان (لوکیشن) هم محتوا به حساب می‌آید! گوگل هم به خاطر اینکه بتواند از این محتوا به درستی استفاده کرده و کار را برای کاربرانش راحت‌تر بکند، الگوریتم جدیدی ایجاد کرده و اسم آن را کبوتر گذاشته است. این الگوریتم در سال 2014 توسط گوگل معرفی شد.

بیایید نگاهی به برخی از تغییرات عمده ای که به عنوان بخشی از به روز رسانی الگوریتم کبوتر رخ داد ، بیندازیم:

    یکی از اهداف اعلام شده گوگل برای بروز رسانی الگوریتم کبوتر ، اتصال کامل تر الگوریتم محلی به الگوریتم وب سنتی بود است تا از آن طریق از صدها سیگنال رتبه بندی که به الگوریتم وب می آیند بهره مند شوند. این روابط جدید با الگوریتم وب بیشتر بر نیاز کسب و کارهای محلی تاکید دارد تا وب سایت آن ها حضور قوی به صورت ارگانیک برای رقابت در رتبه بندی های محلی داشته باشد.

    در همان زمان، الگوریتم کبوتر به عنوان بهبودی در توانایی گوگل برای محاسبه فاصله و محل کسب و کار  بود. در بسیاری از موارد، به نظر می رسید که شعاع جستجو محدود شده بود، به این ترتیب که کسب و کارهایی که نزدیک به مکان فیزیکی جستجوگر بودند، برای نمایش در جستجو آن ها در اولویت بودند. به عنوان مثال، در هنگام جستجو عبارتی همچون “پیتزا سان فرانسیسکو”، یک کاربر در منطقه ساحل شمالی سان فرانسیسکو نتایج محلی و نزدیکتری  به آن محله را به جای نتایج کل منطقه دریافت خواهد کرد

    یکی از قابل توجه ترین اثرات الگوریتم کبوتر، حذف نتایج محلی بسته ی 7 بود (بسته ی 7 : در نتایج محلی گوگل ، نام، آدرس، شماره تلفن و نقشه کسب و کار نشان داده می شود) در طول زمان، گوگل به طور پیوسته تعداد لیست های کسب و کار محلی را که در بسته های نتایج محلی آنها نمایش داده می شد را تغییر داد ، در ابتدا با 10 لیست شروع کرده و در سال 2015، تقریبا در همه موارد، فقط 3 لیست در هر بسته به نمایش در می آمد . الگوریتم کبوتر دقیقا یک سال بعد از ثبت تغییر در تعداد نمایش  این لیست انتشار یافت ، ممکن است کاهش این لیست دلیل انتشار این الگوریتم بوده باشد زیرا باتوجه به کاهش تعداد نمایش های محلی افراد زیادی که تلاش می کردند تا برند و محل کسب و کار خود را در جستجوی محلی به نمایش در بیاورند از رقابت خارج شدند.

الگوریتم کبوتر چالشی برای صاحبان کسب و کار محلی است.

انتشار الگوریتم کبوتر سبب ایجاد بروزرسانی در تعاریف و فاکتورهای گوگل در مورد کسب و کارهای محلی گردید و سایت های بسیاری با توجه به فعالیت اسپم خود در این زمینه ، دچار پنالتی گوگل شدند.

فاکتورهایی که سبب بهبود سایت از دید الگوریتم کبوتر می شود :

    تاکید بر سیگنال های سنتی و ارگانیک – ساختن لینک هوشمند ، انتشار محتوای منحصربفرد و اتوریتی دامنه ، همه و همه رتبه بندی محلی را پشتیبانی می کنند.

    تاکید بر محتوای کاملا محلی – ایجاد متن، ویدئو و محتوای تصویری که کسب و کار شما را با یک محله یا منطقه خاص مرتبط می کند، این امر سبب می شد تا وب سایت شما به عنوان یک منبع برای جستجو در آن منطقه در اولویت باشد  .

    تمرکز بر اصول اولیه SEO محلی – اقداماتی که باید برای کسب رتبه انجام شود عبارتند از: بهبود دقت و گستردگی نقل قول ها و استنادات خود، حذف لیست ها و محتوای تکراری، کسب بازبینی مطلوب و … می باشد . برندهای تجاری بزرگ باید توجه ویژه ای به این اهداف پایه ای داشته باشند، با توجه به اجرای مناسب این موارد می توان آنها را در رتبه بندی های محلی نگه داشت.

    گزارش سایت های اسپم – ابتدا اطمینان حاصل کنید که شما دستورالعمل گوگل را دقیق مطالعه کرده اید و سپس اقدام به تنظیم محیط برای همه کسب و کارهای محلی ، با گزارش هر گونه نقضی که با آن روبرو هستید، کنید. گوگل ممکن است همیشه بر روی گزارش های شما اقدامی نکند، اما بهتر است تلاش کنید ، به خصوص اگر اقدام به اطلاع رسانی اسپم کنید  ممکن است با حذف آن سایت اسپم، جایگاهی برای نمایش کسب و کار خود باز  کنید . البته، هرگز یک کسب و کار را فقط به این دلیل که متعلق به رقیب شماست، گزارش نکنید و فقط کسب و کار هایی را که ناقض دستورالعمل های گوگل هستند را گزارش کنید.

12 ژوئن 2014: بروزرسانی Payday Loan نسخه 3.0

بروزرسانی Payday Loan گوگل تمرکز بیشتری بر روی عبارت مورد جستجوی اسپم کرد. همچنین این بروزرسانی موجب حفاظت بیشتر سایت ها در برابر حملات سئو منفی گردید.

20 می 2014: بروزرسانی پاندا 4.0 (26)

مت کاتس از تیم گوگل در توییتر خود اعلام کرد که پاندا 4.0 به واسطه انتشار خود بر روی 0.75 درصد عبارات مورد جستجوی انگلیسی تاثیر گذار بوده است.

16 می 2014: بروزرسانی Payday Loan نسخه 2.0

این نسخه جدید از Payday Loan بر روی وب سایت های اسپم تمرکز بیشتر پیدا کرد.

6 فوریه 2014: تازه سازی Page Layout

مت کاتس اعلام کرد که گوگل نسخه تازه ای از الگوریتم Page Layout را منتشر کرده است. هیچ تغییری از این الگوریتم گزارش نشد و ظاهرا تنها گوگل دست به بروزرسانی ایندکس آن زد.

4 اکتبر 2013: بروزرسانی پنگودن 2.1

مت کاتس از طریق توییتر اعلام کرد که اولین و تنها الگوریتم پنگوئن از نسخه 2.0 بروز رسانی شد و این مسئله بر روی 1 درصد جستجوها تاثیر گذار بوده است.

Google hummingbird update 1170x694 - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

26 سپتامبر 2013: بروزرسانی مرغ مگسخوار

مرغ مگسخوار، بروزرسانی بود که در طی آن تکنولوژی جستجوی هسته گوگل دچار تغییراتی شد. گوگل نیاز داشت که روش بهتری را برای پاسخ به عبارت پیچیده تر و محاوره ای در نظر بگیرد. گوگل اعلام کرد که الگوریتم جدید بر روی 90 درصد جستجوهای جهان تاثیر گذاشت. اگرچه این الگوریتم در این تاریخ معرفی شد، اما در واقع شروع کار آن آگوست 2013 بود.

دقت و سرعت دو عامل هستند که در سیستم های هوشمند با یکدیگر تناقض دارند و همیشه باید یکی را فدای دیگری کرد. علت نام گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار نیز بخاطر دقیق و سریع بودن آن است. Hummingbird Algorithm جزء آن دسته از الگوریتم های گوگل است که در کاربرد هوش مصنوعی در سئو سایت تاثیر گذار است.

الگوریتم مرغ مگس خوار که یکی دیگر از مهم ترین الگوریتم های گوگل محسوب می شود در سال ۲۰۰۹ میلادی برای بهبود نتایج گوگل معرفی شد. نقش الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird Algorithm این است که بر روی عبارت هایی که کاربران در گوگل جستجو می کنند متمرکز شده و امکان تجزیه و بررسی آنها را به گوگل بدهد تا کاربران باسرعت بیشتری به آنچه میخواهند دسترسی پیدا کنند. الگوریتمم مرغ مگس خوار برای تکمیل دو الگوریتم پاندا و

الگوریتم پنگوئن توسط گوگل معرفی شده است.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت

Hummingbird Algorithm یا همان الگوریتم مرغ مگس خوار تمام تمرکز خود را بر روی محتوا هایی که شما در وب سایتتان تولید می کنید به کار می برند تا محتوای تولید شده در وب سایت شما از کیفیت و مفهموم مناسبی برخوردار باشند تا مورد توجه کاربران قرار بگیرند بنابراین نقش مهمی بر سئو سایت دارد. برای اینکه بتوانید رضایت خاطر الکوریتم مرغ مگس خوار را درباره محتواهای وب سایت خود جذب کنید و سئو تاثیر گذاری داشته باشید می بایست چند نکته را در وب سایت خود رعایت کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

نکات تاثیر گذار بر عملکرد الگوریتم مرغ مگس خوار

برای اینکه بتوانید با قرار گرفتن در صفحه اول گوگل وب سایت خود را جهانی کنید و رضایت الگوریتم مرغ مگس خوار را جلب کنید نکات زیرا را در وب سایت خود رعایت کنید.

    بهینه کردن تمام کلمات کلیدی که در مطالب خود به کار می برید

    بهینه سازی انکر تکست‌ ها هم فراموش نشود

    تعداد کارکترهایی که در مقاله های خود استفاده می کنید

    مقاله‌هایی با تعداد کاراکترهای متنوع تولید کنید

    محتوای تصویری را چاشنی پست‌ هایتان کنید

    از کدهای نشانه‌گذاری Schema استفاده کنید

11 ژوئن 2013: بروزرسانی Payday Loan

الگوریتم Payday Loan گوگل هدف خود را بر روی عبارت اسپم و غیرمجاز بنا نهاد (مانند وام های بلند مدت، وام فوری، تسویه بدهی ها و داروهای غیر مجاز). پیاده سازی کامل این الگوریتم بین 1 الی 2 ماه زمان برد و بر روی 0.3 درصد جستجوها در آمریکا تاثیر گذاشت.

22 می 2013: بروزرسانی پنگوئن نسخه 2.0

این بروزرسانی طبق گفته مت کاتس نسل بعدی الگوریتم پنگوئن به شمار می رفت. پنگوئن نسخه 2.0 بر روی 2.3 درصد جستجوها در زبان انگلیسی تاثیر گذاشت.

14 مارس 2013: بروزرسانی پاندا (25)

اگرچه ابزارهای زیادی این بروزرسانی را در این روز تایید کردند، اما گوگل هیچ وقت نظری درباره آن ارائه نداد. ظاهرا مت کاتس پیشنهاد داده بود که این بروزرسانی نسخه نهایی پاندا برای اضافه شدن به الگوریتم هسته گوگل باشد. با این حال آپدیت های بعدی پاندا نیز به صورت ماهانه منتشر شد.

22 ژانویه 2013: بروزرسانی پاندا (24)

گوگل اعلام کرد که این بروزرسانی پاندا بر روی 1.2 درصد عبارت جستجو شده در زبان انگلیسی تاثیر گذاشت.

21 دسامبر 2012: بروزرسانی پاندا (23)

گوگل اعلام کرد که این بروزرسانی داده های پاندا بر روی 1.3 درصد عبارت جستجو شده در زبان انگلیسی تاثیر گذاشت.

21 نوامبر 2012: بروزرسانی پاندا (22)

گوگل اعلام کرد که بروزرسانی داده های پاندا بر روی 0.8 درصد عبارت جستجو شده در زبان انگلیسی تاثیر گذاشته است.

5 نوامبر 2012: بروزرسانی پاندا (21)

گوگل اعلام کرد که بروزرسانی داده های پاندا بر روی 0.4 درصد عبارت جستجو شده در جهان و 1.1 درصد عبارت انگلیسی جستجو شده در آمریکا تاثیر گذاشته است.

9 اکتبر 2012: بروزرسانی Page Layout نسخه 2

مت کاتس در تویتتر خود اعلام نمود که الگوریتم Page Layout بروزرسانی شده و این مسئله بر روی 0.7 درصد جستجوی عبارت انگلیسی تاثیر گذار بوده است. این بروزرسانی فرصتی برای سایت هایی ایجاد کرده که در نسخه قبلی تحت تاثیر منفی این الگوریتم قرار گرفته بودند.

5 اکتبر 2012: بروزرسانی پنگوئن نسخه 1.2

مت کاتس در توییتر خود اعلام نمود که نسخه دوم الگوریتم پنگوئن منتشر شده است. این آپدیت بر روی 0.3 درصد جستجوهای انگلیسی تاثیر گذاشت.

28 سپتامبر 2012: بروزرسانی Exact Match Domain

الگوریتم Exact Match Domain یا EMD موجب شد که دامنه های بی کیفیتی که تنها هم نام با عبارت مورد جستجو بودند از نتایج جستجو حذف شوند.

27 سپتامبر 2012: بروزرسانی پاندا (20)

این یکی از بروزرسانی بزرگ پاندا بود که پیاده سازی آن یک هفته به طول کشید وب روی 2.4 درصد جستجوی عبارت انگلیسی زبان تاثیر گذاشت.

18 سپتامبر 2012: بروزرسانی پاندا 3.9.2 (19)

گوگل اعلام کرد که راه اندازی پاندا با  داده های جدید بر روی 0.4 درصد جستجوهای تاثیر گذاشته است و پیاده سازی کامل آن چندین روز زمان می برد.

20 آگوست 2012: بروزرسانی پاندا 3.9.1 (18)

گوگل تایید کرد که بروزرسانی جدید پاندا بر روی 1 درصد جستجو ها تاثیر گذاشته است.

24 جولای 2012: بروزرسانی پاندا 3.9 (17)

گوگل تایید کرد که بروزرسانی جدید پاندا بر روی 1 درصد جستجو ها تاثیر گذاشته است.

25 ژوئن 2012: بروزرسانی پاندا 3.8 (16)

گوگل تایید کرد که بروزرسانی جدید پاندا بر روی 1 درصد جستجو های جهان تاثیر گذاشته است.

8 ژوئن 2012: بروزرسانی پاندا 3.7 (15)

گوگل تایید کرد که راه اندازی بروزرسانی جدید پاندا در این روز موجب تغییر در نتایج جستجوی 1 درصد عبارت انگلیسی زبان در آمریکا و جهان شده است. ابزارهای رتبه بندی اعلام کردند که تغییرات ناشی از این بروزرسانی بزرگتر از بروزرسانی های قبلی پاندا بوده است.

26 می 2012: بروزرسانی پنگوئن 1.1

مت کاتس از طریق توییتر خود اعلام کرد که بروزرسانی داده های الگوریتم پنگوئن بر روی 0.1 درصد جستجو های عبارات انگلیسی تاثیر گذاشته است. وب سایت هایی که تحت تاثیر منفی الگوریتم پاندا در نسخه قبلی قرار گرفته و تا این زمان اقدام به تصحیح وب سایت خود کرده بودند، در این الگوریتم از این آثار سو آن رها شدند. بعضی از وب سایت ها نیز برای اولین بار تحت آسیب ناشی از قوانین این الگوریتم قرار گرفتند.

27 آوریل 2012: بروزرسانی پاندا 3.6 (14)

گوگل اعلام کرد که داده های الگوریتم پاندا در این تاریخ بروزرسانی شده است.

24 آوریل 2012: بروزرسانی پنگوئن

جربمه ای که مدت ها وبمسترها منتظرش بودند سرانجام در این روز منتشر شد. الگوریتن پنگوئن نامی بود که بعدها به این بروزرسانی داده شد. این الگوریتم با هدف با مقابله با اسپم (مانند افراط در استفاده از کلمات کلیدی و لینک سازی غیر طبیعی) ایجاد شد. گوگل اعلام کرد که تنها دو روز بعد از انتشار این بروزرسانی، 3.1 درصد جستجوهای به زبان انگلیسی تحت تاثیر قرار گرفتند.

19 آوریل 2012: بروزرسانی پاندا 3.5 (13)

مت کاتس در توییتر خود تایید کرد که داده های این الگوریتم در این روز بروزرسانی شده است.

23 مارچ 2012: بروزرسانی پاندا 3.4 (12)

گوگل اعلام کرد که بروزرسانی پاندا بر روی 1.6 درصد جستجوها تاثیر گذار بوده است.

27 فوریه 2012: بروزرسانی پاندا 3.3 (11)

گوگل اعلام کرد که بروزرسانی داده های پاندا موجب دقیق و حساس تر شدن آن نسبت به تغییرات وب شده است.

27 فوریه 2012: بروزرسانی ونیز (Venice)

بعد از الگوریتم ونیز گوگل اقدام به در نظر گرفتن مکان فیزیکی یا آی پی کاربران در جستجوهای خود کرد. همچنین گوگل بدین واسطه توانست خواسته کاربران در مورد موضوعات دور برشان (از نظر موقعیت فیزیکی) را بهتر شناسایی کند.

19 ژانویه 2012: بروزرسانی Page Layout

الگوریتم Page Layout گوگل (با نام Above the Fold) وب سایت هایی را که دارای حجم زیای از تبلیغات در ابتدای صفحه بودند را هدف گرفت. منظور صفحاتیست که کاربر برای رسیدن به محتوای سایت، مجبور به اسکرول زیادیست. گوگل اعلام کرد که این آپدیت بر روی کمتر از 1 درصد وب سایت ها تاثیر گذاشته است.

18 ژانویه 2012: بروزرسانی پاندا 3.2 (10)

گوگل اعلام کرد که تغییراتی در داده های پاندا در این تاریخ اتفاق افتاده است.

18 نوامبر 2011: بروزرسانی پاندا 3.1 (9)

گوگل اعلام کرد که تغییرات کوچکی بر روی پاندا اتفاق افتاده و حاصل این تغییرات در کمتر از 1 درصد جستجوها مشاهده شده است.

freshness update - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

3 نوامبر 2011: بروزرسانی Freshness

به واسطه این الگوریتم گوگل توانست ارزیابی بهتری در نمایش نتایجی بپردازد که تازه تر هستند (مانند خبرها). این بروزرسانی بر روی 35 درصد جستجوها تاثیر گذاشت.

    الگوریتم Freshness گوگل یکی از تکه‌های گمشده‌ی پازل سئو است که کمتر کسی در جستجوی آن است.

جالب است بدانید تاثیر این الگوریتم، در زمان معرفی نهایی یعنی نوامبر 2011، به حدی بود که گوگل رسما اعلام کرد؛ الگوریتم تازگی محتوا باعث شده حدود 35 درصد از نتایج جستجو دست‌خوش تغییرات شوند. این اعلام گوگل مانند بمب صدا کرد به طوری که تعداد زیادی از کارشناس‌های سئو و تولید محتوا تصمیم گرفتند توجه بیشتری به الگوریتم تازگی محتوا یا Freshness گوگل داشته باشند.

پیش از آنکه به صورت کامل این الگوریتم را معرفی کنیم یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم، ویدئوی زیر چکیده ای دقیق و ارزشمند از محتوای این مقاله است که در 6 دقیقه الگوریتم تازگی محتوا و تاثیر آن را به شما آموزش میدهد. اگر فرصت مطالعه متن را ندارید مشاهده این ویدئو میتواند بسیار جذاب باشد.

الگوریتم Freshness چیست؟

اگر قصد خرید یک ماشین به صورت اینترنتی داشته باشید، نکته‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، بحث قیمت خودرو است. پس مرورگر خود را باز می‌کنید و قیمت خودروی مورد نظر خود را در گوگل جستجو می‌کنید تا قبل از خرید، اطلاعات دقیق‌تری بدست آورید. حالا شما در صفحه نتایج با یک سری سایت مواجه می‌شوید که هر کدام  اعداد متفاوتی را در عنوان خود نشان می‌دهند:

    سایتی که آخرین قیمت روز خودرو را به شما نشان می‌دهد

    وب سایتی که قیمت چند هفته پیش ماشین را دارد

    سایتی که آخرین به‌روزرسانی را چند ماه پیش داشته است

شما بر روی کدام سایت کلیک می‌کنید؟ مطمئنا انتخاب شما سایتی خواهد بود که محتوای به‌روزتری دارد. این انتخاب، مفهوم الگوریتم Freshness را به سادگی بیان می‌کند.

در واقع می‌توان اینطور نتیجه گرفت که گوگل به وسیله الگوریتم تازگی محتوا، تاریخ انتشار و به‌روز بودن محتوا را به عنوان یک معیار بسیار کلیدی در تعیین جایگاه سایت در نظر می‌گیرد.

گوگل چرا الگوریتم تازگی محتوا را معرفی کرد؟

هدف اصلی این الگوریتم تاکید بیشتر بر تازگی محتوا است، چراکه کاربران اینترنتی همیشه به آخرین و جدیدترین اطلاعات روی خوش نشان می‌دهند. در برخی حوزه‌ها مانند اخبار و سیاست، اهمیت این موضوع حتی بیشتر می‌شود و افرادی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند باید به‌روز نگه داشتن محتوای خود را بیش از هرچیز دیگر مد نظر داشته باشند.

مدیر قبلی بخش جستجوی گوگل درباره علت طراحیِ الگوریتم تازگی محتوا می‌گوید:

    در اولین قدم لازم بود محتوایی مانند اخبار، سیاست و موضوعات ترندی که در اینترنت بیشتر جستجو می‌شوند، بر اساس جدید بودن در نتایج بالاتر قرار بگیرند. به هر حال چه کسی دوست دارد بداند اولین دوست دختر Justin Bieber در سال 2005 چند سال داشته است؟

در یک جمله میتوان گفت که گوگل عاشق محتوای به‌روز و جدید است و الگوریتم Freshness  را به این دلیل معرفی کرد تا رضایت کاربرانی که به دنبال محتوای جدیدی هستند را فراهم کند.

از طرفی، معرفی این الگوریتم ابهامات تازه‌ای را برای مدیران وبلاگ‌ها به وجود آورد. یکی از سوالات مهم این بود که آیا تولید محتوای جدید به تنهایی می‌تواند رتبه سایت را افزایش دهد؟ در جواب باید بگوییم همانطور که نوشتن یک مقاله خوب به تنهایی نمی‌تواند باعث بهبود رتبه سایت شما شود، تولید محتوای به‌روز هم هیچ بهبود جایگاهی را تضمین نمی‌کند. در واقع؛

    چیزی که باعث می‌شود گوگل سایت شما را به‌روز به حساب بیاورد، سیگنال‌هایی است که از طرف کاربر دریافت می‌کند.

افزایش رتبه در الگوریتم تازگی محتوا به چه عواملی بستگی دارد؟

وقتی گوگل وارد سایت شما می‌شود، مانند یک عنکبوت به قسمت‌های مختلف سَرَک می‌کشد تا بتواند سیگنال‌های مثبت را آنالیز کرده و از آن‌ها در رتبه‌بندی سایت استفاده کند. با روی کار آمدن الگوریتم  Freshness، معیارهایی که گوگل از سایت شما می‌گیرد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. اما این معیارها چه چیزهایی هستند؟

1. بهتر است مدت زمان حضور کاربر در سایت به مرور افزایش پیدا کند

نکته‌ای که در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت وجود دارد این است که گوگل تنها برای اولین ورود کاربر به سایت اهمیت قائل نیست؛ بلکه مراجعه‌های بعدی بازدید‌کنندگان هم در رتبه‌دهی به سایت تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر کاربران در هفته اول بعد از انتشار محتوا، به طور متوسط 2 دقیقه در سایت شما وقت صرف کنند، این مقدار باید با گذشت زمان بیشتر شود یعنی مثلا بعد از گذشت سه ماه این عدد به 3 دقیقه نزدیک شده باشد.

    افزایش تدریجی زمان حضور کاربر در سایت این سیگنال را به گوگل می‌دهد که محتوای موجود در سایت همچنان تازه است.

یکی از روش‌های کاربردی برای افزایش زمان حضور کاربران، به روزرسانی مستمر محتوای صفحه است. در این روش در بازه‌های زمانی کوتاه بخش‌هایی به مقاله اصلی اضافه شده و یا با اضافه شدن نظرات کاربران حجم محتوا و زمان حضور کاربران در صفحه افزایش می‌یابد.

2. از سایت‌هایی که محتوای جدید دارند لینک بگیرید

شاید تا به حال زیاد این حرف را شنیده باشید که هر لینکی که به محتوای شما داده می‌شود، یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. اما جالب است بدانید که گوگل حتی منبعی که به شما لینک داده را هم بررسی می‌کند؛ یعنی در صورتی که سایتی که به شما لینک داده به طور کل محتوای به‌روزی نداشته باشد، الگوریتم تازگی محتوا امتیاز Freshness سایت شما را هم کاهش می‌دهد.

به طور کلی دریافت لینک برای صفحات قدیمی‌تر سایت شما، موجب می‌شود که معیار تازگیِ محتوا در آن‌ها کاهش پیدا نکند زیرا هنوز صفحاتی هستند که به محتوای شما لینک می‌دهند. حالا اگر این لینک‌ها از سایت‌ها و صفحاتی باشد که خودشان تازه و کاربردی هستند ارزش آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

3. لینک سازی مستمر و هدفمند ارزشمند است

بهترین استراتژی ساخت بک‌لینک آن است که به طور مداوم و به تعداد کم از سایت‌های مختلف لینک بگیرید. به عنوان نمونه اگر برای یک هفته بک‌لینک‌هایی با حجم بالا دریافت کنید ولی پس از آن به مدت یک ماه هیچ لینکی به شما داده نشود، شیوه نامناسبی را در کسب بک‌لینک در پیش گرفته‌اید. در این شرایط گوگل ممکن است لینک‌های شما را اسپم شناسایی کند.

راه حل بهتر این است که سعی کنید محتوای قدیمی سایت خود را هم به نحوی زنده کنید! برای این کار می‌توانید مقاله‌های قبلی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا محتوای قدیمی سایت شما با لینک‌دهی‌های جدیدتر، تازه شوند.

چطور از الگوریتم تازگی محتوا به نفع سئو سایت استفاده کنید؟

حالا که در مورد مفاهیم اولیه الگوریتم تازگی محتوا اطلاعاتی مفیدی کسب کردید و فهمیدید چطور می‌توان رتبه الگوریتم تازگی محتوا را افزایش داد، نوبت به این می‌رسد که از این الگوریتم برای بهبود سئو سایت خود بهره ببرید. پیشنهاد ما به شما استفاده از 4 روش زیر است:

1- محتوای دارای رتبه‌ی سایت را به‌روز کنید

آن دسته از مقالاتی که تعداد Impression و ورودی بالایی دارند و در صفحه نتایج دارای رتبه هستند را در اولویت قرار دهید. سعی کنید این مقالات را با آمار و ارقام جدید، نقل قول‌ها، تصاویر و تغییراتی مفید به‌روز کنید.

2- در تولید محتوا پیش‌دستی کنید

سایت‌هایی که در حوزۀ اخبار، سینما، موسیقی و رویدادهای روز فعالیت می‌کنند باید همیشه سعی کنند در مقابل رقیب‌های خود، اطلاعات روز را با سرعت بیشتری در اختیار کاربر قرار دهند. اگر سایت شما اولین منبع برای اخبار روز باشد، کاربران بیشتری را روانه آن می‌کنید.

3- سیگنال‌های اجتماعی مثبت دریافت کنید

یکی از معیارهایی که الگوریتم تازگی محتوا گوگل به آن بسیار حساس است، سیگنال‌های مثبت از شبکه‌های اجتماعی است. بنابراین سعی کنید مقالات یا محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب و کار خود به اشتراک بگذارید و از آن‌ها به سایت خود لینک دهید. اگر محتوایی که در این شبکه‌ها منتشر می‌کنید، همه‌گیر شد، منتظر زیر و رو شدن سئو سایت خود باشید.

4- تاریخ انتشار مقالات را حذف نکنید

پاک کردن تاریخ مقالات با ریسک بالایی همراه است. مطالعات موردی انجام شده در این مورد نشان می‌دهند که تاریخ انتشار محتوا از مواردی است که گوگل توجه زیادی به آن می‌کند. اگر به دنبال کسب بهترین نتایج از صفحه نتایج گوگل هستید، بهتر است به جای تغییر دادن یا حذف تاریخ، محتوای صفحه را به‌روز نگه دارید.

19 اکتبر 2011: بروزرسانی پاندا 3.0 (8)

گوگل سیگنالهای جدیدی به الگوریتم پاندا اضافه نمود و همچنین بر روی چگونگی تاثیرگذاری الگوریتم بر وب سایت، تغییراتی اعمال کرد.

28 سپتامبر 2011: بروزرسانی پاندا 2.5 (7)

گوگل اعلام کرد که تغییراتی در این الگوریتم ایجاد نموده است.

12 آگوست 2011: بروزرسانی پاندا 2.4 (6)

الگوریتم پاندا به صورت بین المللی بر روی تمام کشورهای انگلیسی زبان راه اندازی شد. (به جز کشورهای ژاپن، چین و کره)

23 جولای 2011: بروزرسانی پاندا 2.3 (5)

الگوریتم پاندا در این تاریخ بروزرسانی شد.

21 ژوئن 2011: بروزرسانی پاندا 2.2 (4)

الگوریتم پاندا در این تاریخ بروزرسانی شد.

9 می 2011: بروزرسانی پاندا 2.1 (3)

وبلاگ نویسان ابتدا نام این بروزرسانی را پاندا 3.0 گذاشتند، اما گوگل به سرعت اعلام کرد که این بروزرسانی در راستای نسخه 2.0 بوده و تنها داده های آن آپدیت شده اند.

11 آوریل 2011: بروزرسانی پاندا 2.0 (2)

این بروزرسانی اولین آپدیت الگوریتم پاندا محسوب می شد. در این آپدیت از سیگنال های دیگری مانند سایت های بلاک شده توسط گوگل نیز استفاده شد.

23 فوریه 2011: بروزرسانی پاندا

این بروزرسانی در زمان خود بر روی 12 درصد جستجو ها تاثیر گذاشت و شک بزرگی به بسیاری از سایت ها وارد کرد. مخصوصا وب سایت هایی که از نوع مزرعه محتوا بوده و در آن زمان رایج بودند. این آپدیت در ابتدا نامی نداشت اما بعد از گذشت مدتی گوگل نام آن را پاندا نهاد.

28 آوریل 2010: بروزرسانیMayDay

بروزرسانی MayDay الگوریتمی بود که موجب تغییر در نحوه ارزیابی گوگل در کلمات کلیدی بلند می شد. این آپدیت از تاریخ 28 آوریل تا 3 می راه اندازی شد.

10 آگوست 2009: بروزرسانی کافئین (Caffeine)

بروزرسانی کافئین گوگل، یک سیستم جدید ایندکس کردن سایت ها بود که منجر به افزایش کارایی آن شد. درنتیجه این آپدیت، نتایج جستجو 50 درصد تازه تر بودند.

18 ژانویه 2009: بروزرسانی Vince

بروزرسانی Vince گوگل تغییر قابل توجه و سریعی بود که باعث شد وب سایت های دارای آتوریتی زیاد در کنار وب سایت هایی با آتوریتی کم که خیلی قبل ها به واسطه سئو رتبه کسب کرده اند قرار گیرند.

15 دسامبر 2005: بروزرسانی Big Daddy

بروزرسانی Big Daddy یک آپدیت تدریجی بود که بر روی زیرساخت گوگل اعمال شد و راه اندازی آن از دسامبر 2005 تا مارس 2006 زمان برد. این بروزرسانی موجب تغییر رویکرد گوگل در مسائل فنی مانند تگ های کانونیکال و ریدایرکت ها شد. بعضی از وب سایت ها به خاطر لینک سازی غیر طبیعی خود نتوانستند وارد دیتا سنتر Big Daddy شوند.

1 سپتامبر 2005: بروزرسانی Jagger

این بروزرسانی در سه فاز و با هدف مقابله با سایت هایی که اقدام به لینک سازی غیر طبیعی و خرید بک لینک کرده بودند ایجاد شد. فاز دوم این بروزرسانی تاثیر شگرفی در ماه اکتبر داشت. فاز سوم و نهایی آن نیز در انتهای نوامبر به اتمام رسید.

16 نوامبر 2003: بروزرسانی Florida

بروزرسانی Florida در واقع نشان از عصر جدید سئو داشت. وب سایت هایی که با استفاده از روش های اسپم دهه های گذشته (مانند افراط در کلمات کلیدی، استفاده از چندین سایت تحت عنوان یک برند، متن ها و لینک های مخفی) رتبه های خوبی در کلمات کلیدی پر سود کسب کرده بودند، ناگهان و درست قبل از تعطیلات سوداور کریسمس، از نتایج جستجو پاک شدند.

word image - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

الگوریتم سندباکس گوگل Google Sandbox چیست؟

سندباکس گوگل، یک فیلترینگ سایت های جدید است که باعث می شود که وب سایت های جدید نتوانند در رتبه بالایی در عبارت یا کلمات کلیدی اصلی خود قرار بگیرند. حتی با محتوای مناسب، لینک های ورودی فراوان و رتبه قوی گوگل، یک سایت ممکن است که تحت تاثیر سندباکس گوگل قرار گرفته باشد. در واقع سندباکس گوگل برای تضعیف و جلوگیری از پیشرفت سایت های اسپم که جدیدا تشکیل شده است و سعی می کنند با عملیات غیرقانونی سایت خود را سریعا بالا بیاروند، استفاده می شود.

اثر سندباکس (sandbox) گوگل چیست؟

الگوریتم جستجوی گوگل خیلی پیچیده است و شامل سیگنال های مختلفی است. در حالی که این الگوریتم ها ماهیتشان خیلی مخفی است، اما یک کامپوننت که در سئو خیلی اهمیت زیادی دارد و آن هم  سن دامنه سایت می باشد. یکی از دلایل اصلی را می توان گفت که گوگل قصد دارد سایت هایی را که تجربه کاربری بالاتری دارند  نسبت به بقیه در مکان و رتبه بالاتری قرار دهد که مسلما این مورد برای سایت های تازه طراحی شده وجود ندارد( چونکه ممکن است آن ها در حالت بتای خود باشند و همچنین ایراداتی در طراحی داشته باشند که مانع از ایندکس شدن آنها گردد).

در واقع، سندباکس گوگل وبسایت هایی تازه ساخته شده را قبل از ایندکس شدن در پایگاه داده خود قرار می دهد. علت اینکه گوگل چنین کاری انجام می دهد، این است که می خواهد مطمئن شود سایت جدید از راه های اسپم و سئو سیاه برای افزایش رتبه وب سایت خود استفاده نکرده باشد. سندباکس گوگل برای خود، یک دستورالعملی تعریف کرده است و سایت تازه طراحی شده تا زمانی که نتواند از تمامی موارد تعریف شده و دستورالعمل های سندباکس گوگل به قول معروف نمره قبولی بگیرد، در آن پایگاه داده باقی خواهد ماند.

وب سایت ها باید ثابت کنند که از نظر رتبه در جایگاه خوبی قرار دارند وهیچ خطایی در ساختار داخلی آن ها وجود ندارد تا از لیست سندباکس گوگل خارج گردند. عوامل زیادی وجود دارد که یک سایتی ممکن است در لیست سندباکس گوگل قرار گیرد اما اگر مالک سایت تلاش کند که از محتوای با کیفیت استفاده کند تا لینک های طبیعی را دریافت نماید ( لینک هایی از وب سایت های دیگر و شبکه های اجتماعی) علاوه براینکه مورد جریمه گوگل قرار نخواهد گرفت، سریعا مورد ایندکس قرار می گیرد و از ترافیک بالایی برخوردار می گردد و هر چه زمان بیشتری می گذرد، تاثیر مثبت آن بیشتر می شود که باعث می گردد در نتیجه از لیست سندباکس گوگل خارج شود.

البته یک مساله ای که باید در نظر گرفت، به طور طبیعی مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا سایتی در گوگل ایندکس گردد و بتواند حداقل ترافیک مورد نیاز ورودی را دریافت نماید. قبلا وقتی افراد سایتی را تازه طراحی می کردند، سعی می کردند که با تکنیک های سیاهی نیز مدت زمان ایندکس شدن  و افزایش ترافیک را کاهش دهند تا سریعا در صفحه اول گوگل قرار بگیرند. اما با وجود سندباکس گوگل این مساله دیگر اتفاق نخواهد افتاد و زمانی یک مالک می تواند امید داشته باشد که لینک سایتش از این لیست خارج می گردد که کاملا به صورت قانونی عمل کند. پس اگر هنوز در این لیست قرار دارید، مشکل از سمت شما می باشد که باید سریعا از ابزارهای گوگل، مشکل را پیدا کرده و آن را رفع نمایید.

چگونه از سندباکس گوگل خارج شویم؟

اگر در سندباکس گوگل قرار بگیرید، هر چه تلاش کنید و اقدام به ایجاد لینک بیلدینگ کنید باز هم نخواهید توانست رتبه خوبی در گوگل بدست بیاورید. برای اینکه از این لیست خارج گردید، بهتر است که عملیات های زیر را انجام دهید:

1. از لینک بیلدینگ های سیاه را بیشتر شما را به دردسر می اندازد، دوری کنید.

2. نام لینک صفحات را تغییر دهید( البته اگر ایندکس نشده باشد، در غیراین صورت باید از ریدایرکت استفاده کنید) و کلمات کلیدی را داخل آن به کار ببرید.

3. از نقشه سایت برای راهنمایی گوگل استفاده کنید.

4. محتوای سایت خود را تغییر دهید و بهینه کنید.( براساس اصول سئو، تولید محتوا کنید.)

5. نقشه سایت و ربات گوگل را به وبمستر تولز معرفی کنید.

این ها نمونه هایی از اقداماتی است که باید انجام دهید تا بلکه از لیست سندباکس گوگل خارج شوید.

sandbox checker

define google sandbox

Google Dance 1170x694 - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

الگوریتم رقص گوگل Google Dance چیست؟

الگوریتم رقص گوگل را می توان یکی از نا شناخته ترین الگوریتم های موتور جستجوی گوگل دانست. زیرا اغلب افراد از این الگوریتم اطلاعی نداشته و یا به خوبی با نحوه کار آن آشنایی ندارند.

بدین ترتیب نیاز است تا الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance به خوبی معرفی شود، تا هم صاحبان کسب و کار های آنلاین و هم متخصصان سئو سایت بتوانند از آن بیشترین بهره ممکن را ببرند. الگوریتم رقص گوگل دارای توانایی های بسیار مهم و منحصر به فردی می باشد.

الگوریتم گوگل دنس می تواند به راحتی جایگاه یک سایت را در نتایج نهایی موتور جستجو ارتقاء بخشیده و یا باعث نزول جایگاه یک سایت شود. این موضوع باعث می شود این الگوریتم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود.

با توجه به اینکه برای هر سایتی جایگاه های نخست گوگل حائز اهمیت بوده، لذا اغلب مدیران سایت ها جایگاه هایی که در اختیار داشته را باید به طور منظم چک کنند. زیرا احتمال ارتقاء جایگاه و یا تنزل جایگاه در نتایج گوگل به خاطر وجود الگوریتم رقص گوگل، برای همه سایت های اینترنتی وجود دارد.

دلیل به وجود آمدن الگوریتم رقص گوگل چیست؟

معمولا هر کدام از الگوریتم هایی که توسط گوگل به وجود آمده اند، وظایف بسیار مهمی را انجام می دهند. زیرا این الگوریتم ها پس از تحقیق و پژوهش های فراوان به وجود می آیند. معمولا هر کدام از الگوریتم هایی که گوگل به وجود آورده، وظیفه دارد کمک کند تا نتایج بدست آمده برای سرچ های مختلف از طرف کاربران، بهترین و نزدیک ترین سایت ها به نیاز مخاطب باشند.

یکی از اصلی ترین دلایلی که الگوریتم رقص گوگل به وجود آمده است، به وجود آوردن شرایط یکسان برای صفحات اینترنتی می باشد. الگوریتم رقص گوگل این توانایی را دارد که فاکتورهای مختلفی که برای رضایتمندی کاربران از صفحات اینترنتی مورد نیاز بوده را بررسی نماید.

مقداری از این فاکتور ها قبل از اینکه صفحه ای به کاربر از طریق گوگل معرفی شود، بررسی می شوند. این فاکتور ها شامل ریسپانسیو بودن، سرعت مناسب سایت، رعایت اصول طراحی سایت و همچنین رعایت اصول نگارشی در محتوا های سایت می باشد.

برخی از فاکتور ها را نیز پس از نمایش به مخاطب مورد بررسی قرار می دهد. این نوع از فاکتور ها شامل مدت زمان سپری شده توسط کاربر در صفحه، درصد ورود کاربران به سایت، اشتراک گذاری صفحات در شبکه های اجتماعی و همچنین میزان ثبت دیدگاه از طرف کاربران پس از ورود به سایت می باشند. بدین ترتیب شرایط یکسان برای همه صفحات اینترنتی جهت گرفتن جایگاه مهیا می شود.

الگوریتم رقص گوگل دقیقا چکار می کند؟

شاید این سوال در ذهن بسیاری از صاحبان سایت های اینترنتی و یا حتی افرادی که در حوزه بهینه سازی سایت فعالیت می کنند، به وجود بیاید که واقعاً الگوریتم رقص گوگل چکار می کند؟ پاسخ این سوال را نمی توان در یک کلمه داد، اما با توضیحات اندکی همراهان گرامی می توانند با نحوه کار الگوریتم رقص گوگل آشنا شوند.

گرفتن جایگاه در صفحه نخست گوگل را می توان به یک مسابقه رقص تشبیه کرد. زیرا در مسابقات رقص موزیک های مختلفی پخش شده و شرکت کننده باید بتواند با آن موزیک بهترین نمایش را به اجرا بگذارد.

در اینجا نیز الگوریتم رقص گوگل ممکن است یک سایت که جایگاه یا رتبه بالایی نداشته را در صفحه نخست خود برای دقایقی و یا برای ساعاتی مشخص نمایش دهد. سپس به بررسی شرایط سایت و میزان رضایت مخاطبان در این دقایق یا ساعات می پردازد.

هر سایتی بتواند نتایج قابل قبولی را در این مدت از خود به جای بگذارد، می تواند از نظر سئو ارتقای چشمگیری داشته باشد. بدین ترتیب مسیر برای گرفتن رتبه های نخست گوگل برای سایت هایی که جایگاه خاصی نداشته نیز فراهم می باشد.

هنگامی که الگوریتم رقص گوگل باعث افت جایگاه صفحه می شود، چکار باید کرد؟

یکی از مشکلاتی که بسیاری از صاحبان سایت های اینترنتی و یا حتی متخصصین بهینه سازی سایت دارند، عدم اطلاعات کافی برای نحوه واکنش در صورت مواجه شدن با الگوریتم رقص گوگل می باشد.

از آنجا که ممکن است در موارد بسیار زیادی الگوریتم گوگل دنس باعث افت جایگاه یک صفحه اینترنتی شود، اغلب افراد در صورت مواجه شدن با الگوریتم رقص گوگل، به سراغ موضوعاتی مانند ویرایش محتوا و یا در برخی مواقع حذف آن و یا حتی اقدام به خرید بک لینک می روند، اما این چاره کار نیست. زیرا چنین کارهایی هیچ نتیجه ای در تغییرات ناشی از الگوریتم رقص گوگل ندارند.

در حقیقت این تغییرات یک امر طبیعی بوده و هیچ گونه جای نگرانی بابت این تغییرات وجود ندارد. لذا افرادی که در زمینه بهینه سازی سایت فعالیت داشته و یا حتی افرادی که صاحب کسب و کار های اینترنتی بوده، باید توجه داشته باشند که نیاز به هیچ کدام از این اعمال نبوده و معمولا گوگل پس از انجام آزمایش صفحه را به جایگاه قبلی خود باز می گرداند.

Google BERT - الگوریتم های گوگل و تارخچه آن

الگوریتم BERT  چیست ؟

اگر شما کار بهینه سازی سایت انجام می دهید یا دیجیتال مارکتری هستید که رتبه وبسایت کسب و کارتان در گوگل برای شما مهم است، حتما اخبار بروزرسانی الگوریتم های جدید گوگل را دنبال می کنید. جدیدترین محصول گوگل که پیشرفت های چشمگیری برای موتور جستجوی گوگل به ارمغان آورده و به گفته گوگل بزرگ ترین بروزرسانی این شرکت در ۵ سال اخیر بوده است، الگوریتم BERT نام دارد که امروز در هوداد به بررسی کلی این الگوریتم، نحوه کار و ویژگی های آن می پردازیم.

BERT از کجا آمده است؟

الگوریتم  برت BERT گوگل یک آپدیت جدید از طرف این شرکت در ماه مارس ۲۰۱۹ هست که به جای تمرکز روی کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی چند بخشی، به سراغ جملات عامیانه رفته تا درک بهتری از جستجوی کاربران داشته باشد. این تغییر باز هم در جهت تبدیل گوگل از یک موتور جستجو به یک موتور پاسخگو است. کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است!” این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا پردازش زبان طبیعی (NLP) را بهتر درک کند. این قابلیت خصوصاً در جستجوی کلمات محاوره ای و تشخیص حروف اضافه به درد میخورد. اما آیا می دانید که BERT فقط به روزرسانی الگوریتمی نیست؟ در حقیقت یک مقاله تحقیقاتی و علمی است که چارچوب پردازش زبان طبیعی را دنبال می کند و گوگل این تکنولوژی را به صورت متن باز (Open Source) قرار داده است و برخی از افراد تغییراتی در آن ایجاد کرده اند.به طور سنتی درک زبان همیشه برای کامپیوترها بسیار دشوار بوده است. بنابراین ، پردازش زبان طبیعی زمینه ای برای محققان فراهم آورد تا مدلهای منحصر به فردی برای حل انواع خاص نگارش زبانی ، ارائه دهند.

ب. اسلاو کارشناس الگوریتم جستجوی گوگل، برت را این چنین توصیف می کند:

“روشی برای پردازش زبان طبیعی (زبان محاوره) و بر پایه یادگیری ماشین است که می تواند برای پردازش بدنه بزرگی از متن ها استفاده شود. این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا زبان طبیعی انسان را به خوبی درک کند.”

الگوریتم BERT گوگل چه چالش هایی را رفع می کند؟

چیزهایی وجود دارد که ما انسان ها به راحتی می فهمیم در صورتی که ماشین ها اصلاً آن را درک نمی کنند. از جمله کلمات مترادف، کلمات چند بخشی و مبهم که برای موتور جستجو همانند کابوس هستند. الگوریتم BERT برای کمک به حل این مسئله بوجود آمد.برت بدون شک پیشرفت اساسی در استفاده از یادگیری ماشین Machine Learning برای پردازش زبان طبیعی داشته است. از سوی دیگر مدل برت در عبارات طولانی می تواند مفهوم کلی یک کلمه را با بررسی کلماتی که قبل و بعد از آن آمده اند پیدا کند حروف اضافه جمله را بررسی کند و هدف کاربر از کل جمله را تشخیص دهد.

این الگوریتم به طور رسمی قابلیت پشتیبانی از ۷۰ زبان را دارد. و توییت رسمی اکانت Google Search Liaison  تایید کرد که از ۱۹ آذر برت روی زبان فارسی هم فعال شده است.

نمونه ای از عملکرد الگوریتم BERT گوگل در جمله

عبارت انگلیسی « ?how to catch a cow fishing » را در نظر بگیرید به معنی فارسی “چطور یک ماهی خاردار صید کنم؟”

کلمه « cow» در زبان انگلیسی هم به معنای گاو و هم به معنای نوعی ماهی بزرگ است که در سواحل اقیانوس اطلس صید می شود.

اگر قبل از راه اندازی الگوریتم برت گوگل این جمله را جستجو می کردید، همه نتایجی که گوگل به شما نشان می داد مرتبط با گاو و تصاویر گاو بودند. حتی با وجود کلمه « fishing » هم گوگل متوجه نمی شد که منظور از عبارت شیوه صید این نوع ماهی است.

ولی به لطف الگوریتم برت BERT گوگل، اگر الان این عبارت را جستجو کنید گوگل به خوبی متوجه خواهد شد و بیشتر نتایجی که نشان می دهد مرتبط با شیوه صید ماهی می باشد و صفحه تصاویر پر از عکس این ماهی می شود. الگوریتم برت موجب شده است که گوگل بتواند مفهوم کلمه « fishing » را در جمله درک کند و با تمرکز بر روی مفهوم اصلی جمله نتایج را تغییر دهد. در واقع از این کلمه در جهت یافتن مفهوم اصلی جمله استفاده کرده است.

یا در مثال دیگر…

هنگامی که کاربران عبارت ( ۲۰۱۹Brazil traveler to USA need a visa) را جستجو می‌کردند، موتور جستجو روی کلمات اصلی تمرکز داشت و تلاش می‌کرد نتایجی را به کاربر نشان دهد که شامل این کلمات یا مترادف آن‎ها باشد. اما نتیجه درست بر عکس چیزی بود کاربر دنبالش میگشت. چرا؟ به‌خاطر اینکه در این عبارت علاوه بر کلمات اصلی و معنی آن‌ها، کلمه ربط «TO» و رابطه‌اش با کلمات دیگر برای درک مفهوم جمله بسیار مهم است.

تا قبل از BERT، گوگل این نکات زبانی و اهمیت این ارتباط را نمی‌فهمید و نتایجی شامل اطلاعاتی راجع به «سفر آمریکایی‌ها به برزیل» را نشان می‌داد، در صورتی که کلمه ربط  «TO» نشان می‌دهد که جستجو درباره سفرکنندگان برزیلی به آمریکاست.

Dawn Anderson یکی از متخصصان الگوریتم جستجو تاثیر این آپدیت در سئو را بدین گونه بیان کرده است که این الگوریتم برای سایت هایی که دارای محتوای ضعیف هستند، ناکارآمد است. او در ادامه اشاره می کند که  سئو سایت  یا همان بهینه سازی موتور جستجو، یک فرایندی است که می تواند سایت را برای موتورهای جستجو بهینه نماید. بنا براین، هر آپدیتی که بر موتورهای جستجو اثر میگذارد، می تواند بر سئو و بهینه سازی سایت هم تاثیر فراوانی بگذارد. در پایان نیز می گوید:

“معنی های متفاوتی برای یک کلمه وجود دارد، معنی اصلی کلمه توسط کلمات پیرامون آن قابل درک است.”

بعضی از کارهایی که BERT نمی تواند انجام دهد چیست؟

آلیسون اتینجر در یک مقاله تحقیقاتی تحت عنوان What BERT Can’t Do به مثال هایی اشاره کرده است که از الگوریتم برت نباید انتظار داشته باشیم. BERT در درک جملات منفی یا چیزهایی که معنای منفی دارند ، خوب عمل نمی کند و هنوز درک این مسئله برایش سخت است. طبق گفته گوگل، این به‌روزرسانی ۱۰درصد نتایج جستجو را تغییر می دهد. یعنی از هر ۱۰ نتیجه، حتماً یکی از آن ها از مدل جدید زبانی الگوریتم Bert گوگل استفاده کرده اند. پس اگر بخواهیم این به‌روزرسانی را به همه کوئری ها تعمیم دهیم، نمیتواند خیلی درست باشد. الگوریتم Bert گوگل بیشتر تمرکز خود را روی کوئری های طولانی و دیالوگ محور قرار داده و چون کلمات کلیدی طولانی معمولاً هدف اول سئو سایت نیست، تغییرات برت هنوز برای بسیاری از سایت ها کاملاً مشهود نیست.

برای آپدیت برت، هیچ راهی جهت بهینه سازی وجود ندارد و چیزی نیست که بتوان تجدید نظر کرد. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که تنها برای کاربر محتوا بنویسید تا سئو سایت شما بهینه شود. زیرا تلاش گوگل برای درک بهتر عبارت تنها یک دلیل دارد و آن هم ارائه نتایجی است که بیشترین ارتباط را با پرس و جو داشته باشند. گوگل پیشنهاد می کند که برای دریافت رتبه، حتما محتوا را طوری برای کاربران بنویسید تا به هنگام  خواندن آن مطلب، نه تنها مشکلشان حل شود، بلکه تمایل داشته باشند که مجددا به آن سایت مراجعه نمایند. از آن جایی که برت یک مفسر برای فهمیدن هدف کاربر بوده است، می تواند این حس را به کاربر انتقال دهد و طبق سرچ او، بهترین نتیجه را به نمایش درآورد.

احمد رضاییاحمدرضا پری پیکر

بیشتر از 12 سال هست در زمینه های مختلف وب سایت فعالیت می کنم و به وب‌مستری و برنامه نویسی تحت وب علاقه دارم

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

یک × پنج =